بانک مرکزی: حقوق تسهیلات‌گیرندگان رعایت شود

بانک مرکزی: حقوق تسهیلات‌گیرندگان رعایت شود

بانک مرکزی: حقوق تسهیلات‌گیرندگان رعایت شود 700 260 poweruser

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها اعلام کرد

حقوق تسهیلات‌گیرندگان رعایت شود

بانک مرکزی: حقوق تسهیلات‌گیرندگان رعایت شودبانک مرکزی در بخشنامه‌ای مدیران عامل بانک‌های دولتی، غیردولتی و مؤسسات اعتباری غیربانکی را ملزم به رعایت قوانینی کرده است که فرم عقود تسهیلات بانکی را یکنواخت و شرایط آن را شفاف می‌کند.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری، با تاکید بر اینکه قراردادهای جدید تسهیلاتی صرفا باید بر اساس نمونه قراردادهای مصوب شورای پول و اعتبار تنظیم و منعقد شود، اعلام کرد که بانک‌ها باید نسخه‌ای از قرارداد تسهیلات اعطا شده که دارای ارزش قانونی یکسان با سایر نسخ است را در اختیار مشتری، ضامن و وثیقه‌گذار قرار دهند.

در بخشنامه اخیر بانک مرکزی دستورالعمل‌های دیگری برای رعایت از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری مورد تاکید قرار گرفته‌است که می‌تواند مورد دقت و توجه فعالان اقتصادی نیز قرار گیرد.

در بخشنامه بانک مرکزی تاکید شده‌است:

۱- اطلاع‌رسانی کامل به عموم در خصوص قراردادهای تسهیلات بانکی به طرق ممکن از جمله قراردادن فرم قرارداد یاد شده در پایگاه اطلاع‌رسانی آن بانک‌/موسسه اعتباری صورت پذیرد.

۲- قبل از انعقاد یا امضای قرارداد تسهیلات بانکی، تمهیداتی اتخاذ شود تا مشتری، ضامن و وثیقه‌گذار از مفاد آن آگاهی کامل کسب کرده و مفاد قرارداد نمونه به همراه مقررات و ضوابط مصرح در آن، در اختیار مشتری، ضامن و وثیقه‌گذار قرار گیرد.

۳- پس از انعقاد و امضای قرارداد، نسخه‌ای از آن که دارای ارزش قانونی یکسان با سایر نسخ است، در اختیار تسهیلات‌گیرنده، ضامن و وثیقه‌گذار قرار گیرد.

۴- چگونگی انجام محاسبات مربوط به اقساط، سهم از اصل و سود تسهیلات به تفکیک در هر یک از اقساط، چگونگی تسویه تسهیلات، میزان تخفیف تعلق گرفته در صورت بازپرداخت یکجا و زودتر از موعد، میزان و نحوه محاسبه وجه‌ التزام تاخیر تأدیه دین و سایر ملاحظات محاسباتی، در قالب جداول پیوست قرارداد تسهیلات بانکی در اختیار تسهیلات‌گیرنده، ضامن و وثیقه‌گذار قرار گیرد.

این بخشنامه پس از آن صادر شده است که ظاهراً برخی بانک‌ها از رعایت برخی موارد به‌ویژه در اختیار قرار دادن نسخه‌ای از قرارداد به مشتری و ضامن اجتناب می‌کردند. این اقدام هم‌اکنون با ابلاغ بانک مرکزی جزو حقوق مصرح مشتریان بانک است و در صورت عدم اجرا، قابلیت شکایت از موسسه مالی متخلف را ایجاد کرده است.

دریافت فایل

نمایشگاه ایران آگروفود 1398 - 2019  Agro Food
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید