نباید در صف واردات کالا از طریق نیما معطل شویم

نباید در صف واردات کالا از طریق نیما معطل شویم 800 394

شریعتمداری: حیات کشور در گرو حمایت از تولید است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حیات کشور در گرو حمایت از تولید است و در این راستا باید اقداماتی را برای تسهیل در امور تولید به انجام برسانیم.

محمد شریعتمداری روز سه شنبه در جلسه معارفه رضا رحمانی وزیر جدید صنعت معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران افزود: در طول بیش از یک سالی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت به خدمت مشغول بودم، حوادثی اتفاق افتاد که خارج از اراده ما بود و نخستین آن از حوزه سیاست خارجی وارد شد.

وی بیان داشت: نتیجه این حوادث، بروز عدم قطعیت ها در اقتصاد و پمپاژ یاس و نا امیدی در جامعه بود و آثار آن را در سیاست‌های ارزی، تولید و تجارت شاهد بودیم.

شریعتمداری گفت: این در حالی بود که تا پیش از آن در بسیار گروه‌های کالایی شاهد رشد بودیم و تا حدود بهمن‌ ماه پارسال روند طبیعی در اقتصاد داشتیم و آنچه تحت عنوان بحران ناکارآمدی اطلاق می شود، وجود نداشت.

وی بیان داشت: تغییراتی که اتفاق افتاد، محدودیت‌هایی در اقتصاد کشور ایجاد کرد و نرخ ارز روند رو به رشد گرفت، با این حال دولت تصمیم گرفت ترمز دستی قیمت ارز را بکشد که تصمیمی راهبردی بود و روند لجام‌ گسیخته قیمت ارز را کنترل کرد.

وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: امروز پس از چند ماه انتقاداتی به سیاست های ارزی وارد می شود، اما در آن ایام کشور در لبه پرتگاه بودیم و باید چنین تصمیمی اخذ می‌شد.

وی ادامه داد: امروز نیز با دو نوع ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای کالاهای خاص، مواد اولیه، کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم پرداخت می‌شود و ارز هفت هزار و ۵۰۰ تومانی برای باقی کالاها مواجهیم که با نرخ ارز در بازار آزاد تفاوت دارد.

شریعتمداری بیان داشت: در زمینه سامانه ثبت سفارش تلاش شد تا مأموریت‌ها بین وزارتخانه‌های مختلف تقسیم شود تا کارها در مسیری به پیش برود که کنترل و نظارت بیشتری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: امروز و در شرایط تحریم باید در ابعاد گوناگون برای تسهیل امور تولید گام‌های اساسی برداشته شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: امروز کشور به تولید نیاز دارد؛ اگر در خط تولید قطعه ای از بین می رود با یک تلفن تولیدکننده باید بتواند قطعه را دریافت کند و نباید در صف واردات کالا از طریق نیما قرار بگیرد.

شریعتمداری اظهار داشت: امروز نیازمندیم تا مجموعه ای از فعالیت ها با مکانیسم بدون انتقال ارز و بدون اینکه از سامانه نیما ارز گرفته شود انجام دهیم.

وی گفت: در گذشته راهکاری تحت عنوان «حساب باز» داشتیم که بین تولیدکنندگان در داخل و خارج کشور و شرکای آنها برقرار بود اما امروز کاملا متوقف شده است؛ انتظار داریم در چارچوبی اجازه دهیم این اقدام مجدد انجام شود.

شریعتمداری تأکید کرد: ترامپ بسیار کوچک تر از آن است که ملت و مردم بزرگ ایران را متوقف کند، امروز بسیاری فروشندگان حاضرند نسبت به فروش کالای خود اقدام کنند و باید شرایط آن را فراهم کنیم.

مسیر چهارم برای واردات : تجارت با «ارز اشخاص» شکل می‌گیرد
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید