واردات مواد اولیه و قطعات تولید به مناطق آزاد و ویژه بدون ثبت سفارش مجاز شد

واردات مواد اولیه و قطعات تولید به مناطق آزاد و ویژه بدون ثبت سفارش مجاز شد 700 260

بر اساس بخشنامه معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در بخشنامه ای به گمرکات سراسر کشور اعلام کرد : واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی بدون ثبت سفارش مجاز است و نیاز به ثبت سفارش ندارد .

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی در این بخشنامه فهرستی از فهرست ۳۲۴۳ ردیف تعرفه‌ ای که ورود آنها به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی نیازی به ارائه ثبت سفارش ندارد را به گمرکات سراسر کشور ابلاغ و اعلام کرد : به منظور تسهیل در فرآیند تولید داخلی در کشور، واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در چهارچوب فهرست اعلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت، براساس مقررات این مناطق و بدون ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجاز است.

این بخشنامه شامل گمرکات اجرایی مستقر در مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار، اروند، انزلی، ارس و ماکو و تمامی مناطق ویژه اقتصادی می شود . متن کامل بخشنامه مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران خطاب به گمرکات کشور بدین شرح است :

به پیوست تصویر مصوبه شماره ۱۱۸۸۷۵‏/ت۵۶۰۲۸ه مورخ۱۱‏/۰۹‏/۹۷ هیأت محترم وزیران درخصوص تسهیل در فرآیند تولید داخلی در کشور و واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد تجاری ‏- صنعتی و ویژه اقتصادی و نامه شماره ۲۵۷۴۳۷‏/۶۰ مورخ ۵‏/۱۰‏/۹۷ وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت متضمن فهرست ۳۲۴۳ ردیف تعرفه‌هایی که ورود آنها به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی نیازی به ارائه ثبت سفارش ندارد ارسال و اعلام می‌دارد براساس مفاد بند یک مصوبه صدرالاشاره: “به منظور تسهیل در فرآیند تولید داخلی در کشور، واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در چهارچوب فهرست اعلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت، براساس مقررات این مناطق و بدون ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجاز است.” خواهشمند است دستور فرمایید با رعایت کامل مقررات بررسی و اقدام نمایند. بدیهی است ورود کالاهای فهرست مزبور به سرزمین اصلی از مناطق یادشده مستلزم رعایت کامل مقررات مربوطه می‌باشد.

ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران همچنین از اقدام اورژانسی گمرک  برای تعیین تکلیف کالاهای انباشته شده در بنادر خبر داد و اعلام کرد : تیم فنى دفاتر ستادى گمرک به سرپرستی اینجانب از شنبه در بندر شهید رجایی مستقر می شود .

وی افزود : من به همراه مدیران و معاونین دفاتر ستادى از شنبه هفته آینده در گمرک شهید رجایى حضور یافته و مشکلات و مسائل گمرک مذکور را مورد بررسى قرار خواهیم داد .

ارونقی گفت : انتظار داریم صاحبان کالا و مراجعین هرگونه مشکلى در روند انجام تشریفات کالاهاى خود در تمامى رویه هاى گمرکى دارند به اینجانب منعکس یا در گمرک مذکور حضور داشته باشند تا به این مشکلات رسیدگى و در صورت امکان نسبت به رفع مشکل و در غیر اینصورت نسبت به پیگیرى آنها از مراجع ذیربط اقدام شود.

جهت دریافت کلیه ابلاغ ها و فهرست ردیف تعرفه های تعیین شده برای واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بدون نیاز به ثبت سفارش کلیک کنید

ترخیص کالاهای اساسی و تولیدی از گمرک تسریع می‌شود
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید