توقف ثبت سفارش واردات برای بررسی و اولویت‌بندی

توقف ثبت سفارش واردات برای بررسی و اولویت‌بندی 450 300

ثبت سفارش کالا با ارز رسمی، بر اساس دستور وزیر صنعت و به‌منظور برای اولویت‌بندی تخصیص ارز به این سفارشات متوقف شد. ازاین‌پس دفاتر تخصصی در چند وزارتخانه، مجوز تخصیص ارز صادر می‌کنند.

یک مقام آگاه در مورد توقف ثبت سفارش کالا با  ارز رسمی گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای خواستار شده تا ثبت سفارش واردات کالا با نرخ ارز رسمی که هنوز ارز به آنها تخصیص داده نشده در راستای بررسی و اولویت‌بندی متوقف شود.

وی افزود: بر اساس دستور وزیر صنعت اعلام شده است تا به دلیل محدودیت منابع ارزی و در راستای تخصیص ارز برای تأمین مواد اولیه و کالاهای ضروری، فرآیند تخصیص ارز از دفاتر تخصصی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی تعریف شده انجام شود و متقاضیان ارز رسمی برای واردات از این دفاتر مجوز بگیرند.

این مقام آگاه با بیان اینکه ازآنجاکه بانک‌ها صلاحیت تشخیص برای تخصیص ارز به متقاضیان را ندارند این تصمیم اتخاذ شده است تا تخصیص ارز، بر اساس اولویت‌بندی‌های انجام شده و بر اساس تشخیص دفاتر تخصصی تعریف شده در وزارتخانه‌ها به متقاضیان هر بخش داده شود.

به گفته او پیش‌ازاین تخصیص ارز به بانک مرکزی واگذار شده بود.

این مقام آگاه دولتی اظهار کرد: بنابراین با دستور جدید وزیر صنعت ثبت سفارش‌های انجام شده برای واردات کالا باید متوقف شود تا اولویت‌بندی‌ها مشخص شود و احتمالاً متقاضیان برای ثبت سفارش‌های جدید با ارز رسمی باید ابتدا اولویت‌بندی انجام دهند و سپس ثبت سفارش کنند.

بر اساس این گزارش در سامانه جامع تجارت اعلام شد، بنا به تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۸  دفتر شامل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه – تخصیص ارز ، دفتر صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات تخصیص ارز ، دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی تخصیص ارز،  دفتر صنایع فلزی و لوازم‌خانگی – تخصیص ارز ،  دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی – تخصیص ارز ،  دفتر صنایع نساجی و پوشاک تخصیص ارز،  دفتر صنایع برق و الکترونیک تخصیص ارز و دفتر صنایع معدنی تخصیص ارز به‌عنوان دفاتر مجوز دهنده در رابطه با تخصیص ارز دولتی مشخص شدند.

اصلاح مصوبه نرخ ارز واردکنندگان کالا از مصوبات هیئت دولت
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید