رییس بانک مرکزی تغییر کرد

رییس بانک مرکزی تغییر کرد 350 228

هیات وزیران در جلسه امروز خود به عبدالناصر همتی به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی رای داد.

هیات دولت همچنین از خدمات و تلاش‌های ولی الله سیف در دوران تصدی ریاست بانک مرکزی تقدیر کرد.

حسن روحانی اعتماد قاطع دولت به آقای همتی را به عنوان رئیس کل بانک مرکزی به ایشان تبریک گفت. روحانی، آقای همتی را فردی تحصیل‌کرده، آگاه و دارای تجربیات ارزنده در بانک و بیمه، با نشاط، فعال و دارای روحیه، قوی و خوب و دارای توان معرفی کرد .

رئیس جمهور اصلاح نظام بانکی، سیاست‌های مالی، پولی و بهبود روابط بانکی با دنیا و توسعه پیمان‌های پولی دو جانبه، حفظ و مراقبت از ذخائر ارزی را از اولویت‌های رئیس کل جدید بانک مرکزی دانست و کلیه اعضای دولت را به همکاری با ایشان توصیه کرد.

روحانی با تشکر از آقای دکتر سیف، ایشان را مدیری بسیار سالم و ارزشمند دانست که با جدیت تمام سیاست‌های دولت را اجرا می‌کرد .  دکتر روحانی ایستادگی در برابر مؤسسات مالی، اعتباری غیرمجاز که به ایجاد انضباط بیشتر و قاعده‌مند شدن این مؤسسات منجر شد را از خدمات ارزنده دوره مدیریت آقای سیف دانست.

هم‌چنین بنا بود که محمدباقر نوبخت جای خود را به علی طیب‌نیا بدهد و شاپور محمدی نیز به عنوان وزیر اقتصاد جایگزین مسعود کرباسیان شود که در آخرین لحظات تغییرات در سازمان برنامه و بودجه فعلا تعویق افتاده است. با این وجود تغییرات بعدی در سازمان برنامه و وزارت اقتصاد در هاله‌ای ابهام است و شاید تا آخر امروز وضعیت این دو نهاد مشخص شود.

رئیس جدید بانک مرکزی، استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است و در این دانشکده اقتصاد کلان و اقتصاد انرژی تدریس می‌کند. همتی ۶۱ ساله دکترای خود را در سال ۱۳۷۲ از دانشگاه تهران اخذ کرده است.

وی از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ در سه دوره رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی بوده بیمه است. همتی در دوره مسوولیت حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی به مدت پنج سال عضو کمیته اقتصادی شورای امنیت ملی بود. در آغاز دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، همتی پیشنهاد اولیه تاسیس «صندوق ذخیره ارزی» را که بعدها به نام «حساب ذخیره ارزی» نام گرفت به ایشان ارائه داد.

همتی شش دوره ریاست شورای عالی شرکت بیمه اتکائی آسیائی (کمیسیون اقتصادی – سیاسی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد – اسکاپ) مستقر در بانکوک پایتخت تایلند را برعهده دارد که با رای مستقیم روسای بیمه ده کشور مهم آسیائی به این سمت انتخاب شده است.

او هم‌چنین هفت سال مدیریت بانک سینا را برعهده داشت.

بانک مرکزی سقف حواله‌های ارزی را افزایش داد
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید