ارز حاصل از صادرات ۴۶۰ کالا به سامانه نیما می‌رود

ارز حاصل از صادرات ۴۶۰ کالا به سامانه نیما می‌رود 1000 666

رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که برای جلوگیری از احتکار مواد اولیه، مقرر شد ارز حاصل از ۴۶۰ قلم کالای صادراتی بدون توجه به شخص یا نهاد صادرکننده، به سامانه نیما تحویل داده شود.

اعضای کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در تازه‌ترین نشست هم‌اندیشی خود میزبان مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت بودند تا پاسخگوی مشکلات فعالان اقتصادی باشد. نحوه تعامل صادرکنندگان بخش خصوصی و دولت در تحریم‌های پیش‌رو از جمله مهم‌ترین محورهای برگزاری این نشست بود.

در این نشست خسروتاج با تأکید بر لزوم تعامل دولت و بخش خصوصی در رابطه با موضوع اعزام رایزنان، بیان کرد: اعزام رایزن افتخاری منوط به تعریف حدود اختیارات و مسئولیت‌های رایزن توسط وزارت امور خارجه است.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با انتقاد از عملکرد دولت در اطلاع‌رسانی، این موضوع را از مهم‌ترین عوامل سردرگمی تجار و بازرگانان در شرایط فعلی دانست.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به انتقاد فعالان اقتصادی از احتکار برخی مواد اولیه مورداستفاده در تولید داخل به‌خصوص مواد پتروشیمی که با هدف کسب سود از صادرات انجام می‌شود اما نتیجه‌ای جز تعطیلی بنگاه‌های تولیدی ندارد، گفت: بر اساس بخش‌نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت مقرر شد ارز حاصل از ۴۶۰ قلم کالای صادراتی بدون توجه به شخص یا نهاد صادرکننده، به سامانه نیما تحویل داده شود.

به گفته خسرو تاج، این بخشنامه اقدامی برای مواجه با احتکار مواد اولیه و مشکلات تولید صادر شده است.

درخواست لغو بخشنامه کاهش زمان بازگشت ارز صادراتی برای بخش خصوصی

طبق اعلام اتاق بازرگانی، وی در ادامه گزارشی از نحوه تخصیص و ورود ارز به کشور در غالب بخش‌نامه‌های ارسالی ارائه کرد.

همچنین عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران با انتقاد از فرایند انتخاب رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف بیان کرد: عدم اطلاع این افراد به مبانی اولیه رایزنی، یکی از مهم‌ترین انتقادهای وارد است.

او خواستار تغییر نگرش در انتخاب رایزنان شد و پیشنهاد داد اعزام رایزنان افتخاری از طریق بخش خصوصی انجام شود.

موسی‌پور همچنین با اشاره به مکاتبات صورت گرفته در ارتباط با بخش‌نامه‌های اخیر ارزی دولت، به‌خصوص بخش‌نامه کاهش زمان بازگشت ارز صادرکنندگان به کشور از شش به سه ماه، تأکید کرد: با توجه به تنوع صادرات، مقاصد کالایی و  همچنین مشکلات مربوط به انتقال پول، عملاً این کار غیرممکن است و باید این بخش‌نامه برای صادرکنندگان بخش خصوصی واقعی لغو شود.

تغییر نرخ دلار اظهارنامه‌های وارداتی منجر به افزایش قیمت‌ها خواهد شد
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید