حبس کالاها در گمرکات همچنان ادامه دارد

حبس کالاها در گمرکات همچنان ادامه دارد 700 260

معاون اول رئیس جمهور فرصتی ۲۴ ساعته برای برای وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس ‌کل بانک مرکزی و رئیس‌ کل گمرک مشخص کرد تا با ارائه پیشنهادها و راهکارهای اجرایی، امکان تعیین تکلیف کالاهای رسوبی در گمرک را فراهم کنند.

باوجود اینکه فعالان اقتصادی چند هفته است نسبت به افزایش رسوب کالا در گمرکات کشور هشدارهای جدی می دهند و در آخرین جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران؛ مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران هم بر این موضوع تاکید و درباره مشکلاتی که به دلیل حبس کالاها در گمرکات برای تولید و تامین مواد اولیه و کالاهای اساسی به وجود آمده است، ابراز نگرانی کرد؛ خبرها نشان می دهد که همچنان چالش حبس کالاها در گمرکات کشور ادامه دارد تا جایی که روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از رسوب ۳۰ درصدی کالاها در گمرکات سخن گفت و بعد از بازدید از شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی تهران و در جریان جلسه بررسی مسائل و مشکلات صادرات و واردات کشور فرصتی ۲۴ ساعته برای برای وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس ‌کل بانک مرکزی و رئیس‌ کل گمرک مشخص کرد تا با ارائه پیشنهادها و راهکارهای اجرایی، امکان تعیین تکلیف کالاهای رسوبی در گمرک را فراهم کنند. او گفت:« بخش خصوصی انتظار دارد با توجه به شرایط دشوار پیش روی کشور، موانع فرا روی ترخیص کالا برطرف شود و شاهد اتخاذ تصمیماتی برای سرعت بخشیدن به روند رو به رشد ترخیص کالا از گمرک باشیم.»

اما این دستورات معاون اول رئیس جمهور در شرایطی صادر شده است که دو هفته پیش مسعود خوانساری در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران درباره جزییات حبس کالاها در گمرکات صحبت کرد و گفت:« بخش از اقلامی که در گمرکات مانده اقلامی است که سال قبل ثبت سفارش شده اند و امسال به دلیل اینکه بخشی از این کالا ممنوع شده، نمی توانند صادر کنند و یا اینکه ثبت سفارش انجام شده و قسمتی از کالا  آمده و قسمت دیگری از آن از گمرک ترخیص نشده چون باز جزو کالاهای ممنوع شده است. بخش دیگری از مشکل به ارز آزاد مربوط می شود که داده شده و حالا کل مراحل ثبت سفارش را باید از اول انجام بدهد تا کالا را بتواند ترخیص کنند. من امروز به شما بگویم آخرین آماری که گرفتم این است که هم اکنون ۱۳۹ هزار کانتینر در بنادر ما رسوب کرده است؛ حدود ۷ میلیون تن کالا در بنادر وجود دارد و ۲٫۵ میلیون تن کالای اساسی و سوال این هست که چه کسی باید جواب این ها را بدهد؟»

او ادامه داد:« ببینید میزان هزینه هایی که برای انبارداری و… باید پرداخت شود چقدر است و همه این ها فقط به دلیل تعدد دستورالعمل ها و بخشنامه هایی است که مشکل را ایجاد کرده و تقریبا همه تولید کنندگان دچار مشکل هستند و کارخانه ها یکی بعد از دیگری در حال تعطیل شدن هستند و یا اینکه نیروهایشان را تعدیل می کنند. روزی نیست که ما نشنویم یک کارخانه در حال تعطیل شدن است و یا واحد تولیدی تعدادی از نیروهایش را تعدیل نکند و همه این ها به مشکلاتی باز می گردد که ایجاد شده. قطعا من فکر می کنم تحریم هایی که ما در داخل کشور ایجاد کرده ایم به مراتب شدیدتر از تحریم هایی است که آمریکا انجام داده و یا قرار است که انجام دهد.»

در هفته ها و ماه های گذشته به دلیل عدم ترخیص بخشی از کالاها از گمرکات که شامل کالاهای اساسی و مصرفی و مواد اولیه تولید انواع کالاها می شوند، مردم در تامین بخشی از کالاهای مصرفی روزانه خود مانند لوازم بهداشتی، انواع روغن ها و… با چالش های جدی رو به رو شدند و حتی شاهد هجوم برخی از افراد به فروشگاه ها برای خرید کالاهای اساسی از ترس کمبودها بودیم. اما سوال اصلی این است که چرا روند خروج کالاها تا این حد از گمرکات کند شده و کالاها «رسوب» کرده است. به اعتقاد کارشناسان بخشنامه ها و دستورالعمل های جدید که به دنبال تصمیمات ارزی جدید گرفته شده است راه‌های ترخیص کالا را روی تجار پیچیده کرده و حتی بسته است. همچنین مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت دلایل اصلی رسوب کالاها در گمرکات را ۴ موضوع اعلام کرده است:« اول آنکه بخشی از کالا‌ها به خاطر ترانزیت به کشور دیگر در بنادر کشورمان وجود دارد. دیگر آنکه برخی از کالاها باید مجوز از دستگاه‌های فنی چون سازمان ملی استاندارد، وزارت بهداشت و… بگیرند. سومین دلیل متقاضی یا واردکننده کالا، منابع مالی ندارد و از همین رو به‌دنبال منابع ریالی است. آخرین نکته هم این است که کالا وارد کشور شده است اما فعال اقتصادی ارز آن را پرداخت نکرده و منتظر تأمین ارز از سایت سنا، نیما یا حتی آزاد است. از آنجا که فرد اسناد لازم را ندارد، امکان ترخیص کالا فراهم نمی‌شود.»

شیوه‌نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا
مطالب مشابه

با همه این مشکلات قرار است طبق دستور معاون اول رئیس جمهور در نخستین جلسه هیات دولت به موضوع رسوب کالاها در گمرکات رسیدگی شود و در این بین صادرکنندگان، واردکنندگان و البته تولیدکنندگان امیدوارند تصمیمات مهم اخذ و مشکلات آن ها برطرف شود، چالش هایی که تاثیرات تحریم های اقتصادی را چند برابر کرده است.

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید