کاهش ۱۹ درصدی واردات از اتحادیه اروپا

کاهش ۱۹ درصدی واردات از اتحادیه اروپا 700 280

تازه‌ترین گزارش از عملکرد تجارت خارجی در نیمسال اول از کاهش واردات و افزایش صادرات حکایت دارد. مقایسه آمار واردات شش‌ماهه ابتدایی سال ۹۷ در مقایسه مدت‌زمان مشابه سال گذشته که به وزن ۱۷۸۸۴ هزار تن و ارزش ۲۵۱۷۶ میلیون دلار بوده، حاکی از این نکته است که واردات امسال در مقایسه با سال ۹۶، ۹ درصد ازنظر وزن و ۱۲ درصد ازنظر ارزش کاهش پیدا کرده است.

بررسی تحولات اقتصادی طی ۶ ماه ابتدایی سال ۹۷، حاکی از افزایش صادرات و در مقابل کاهش واردات است.

بر اساس آخرین آمار منتشرشده از سوی سازمان توسعه تجارت، واردات کشور طی شش‌ماهه سال جاری به ۱۶ میلیون و ۲۲۰ هزار تن و به ارزش ۲۲ میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار بوده است.

همچنین، متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۳ درصد کاهش، ۱۳۶۸دلار بوده است.

افزایش نرخ ارز طی ماه‌های گذشته، ممنوعیت ورود برخی کالاها، پرداخت مابه‌التفاوت ارزی برای کالاهایی که توانستند با دلار ۴۲۰۰ تومان وارد شوند و درنتیجه عدم تخصیص برخی کالاها از گمرکات را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین دلایل کاهش ارزش واردات ازابتدای سال جاری دانست.

در همین زمینه سیامک پیر بابایی نایب‌رئیس کمیسیون مدیریت واردات با اشاره کاهش ارزش واردات و در مقابل افزایش ارزش صادرات به «پایگاه خبری اتاق ایران» گفت: اگر شرایط اقتصادی در وضعیت خاص نبود می‌توانستیم ادعا کنیم که ایران بعد از سال‌ها با کاهش واردات و افزایش صادرات به اصلی‌ترین خواسته خود که همان مثبت شدن تراز تجاری است، رسیده است. شرایطی که هم ایده‌آل همه فعالان بخش خصوصی و هم آروزی دولت است.

او تأکید می‌کند: رشد صادراتی که در نیمسال اول اتفاق افتاده است، رشد مطلوبی نمی‌تواند به شمار آید. به این معنی که بخشی از صادرات صورت گرفته در نیمسال اول به کالاهایی اختصاص دارد که ارز دولتی به آن‌ها تخصیص داده‌شده است و به دلیل یارانه‌ای بودن در بازارهای اطراف خریدار داشته‌اند. مؤید آن‌هم بخشنامه‌های محدودیت و ممنوعیت صادرات این قبیل کالاهاست که بعد از گذشت ۴ ماه صادرشده است.

کشورهای حوزه CIS مهم‌ترین مبدا واردات در شش‌ماهه سال ۹۷

واردات کالا به تفکیک گروه‌های اقتصادی طی شش‌ماهه سال‌ ۹۷ نشان می‌دهد، برخلاف کشورهای حوزه اتحادیه اروپا، همکاری اسلامی، شورای همکاری خلیج‌فارس، سازمان همکاری اقتصادی و کشورهای عضو همکاری جنوب شرق آسیا، واردات ایران از کشورهای حوزه CIS نه‌تنها با کاهش بلکه ازنظر وزنی ۲۱ درصد و به لحاظ ارزش ۵۷ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

این در حالی است که واردات ایران از کشورهای حوزه CIS در سال ۹۶ در مقایسه با سالل ۹۵، هم از نظر ارزش و هم از نظر وزن با کاهش بیش از ۵۰ درصد مواجه بوده است.

مقایسه آمار منتشرشده از عملکرد تجارت خارجی در شش ماه ابتدایی سال نشان می‌دهد، ترکیب کشورهای فروشنده کالا به ایران از سال گذشته بدون تغییر بوده است.

پنج مبدأ بزرگ وارداتی کالا به ایران، کشور چین باارزش ۵۵۰۲ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ارزش ۳۱۵۹ میلیون دلار، کره با ارزش ۱۴۳۳ میلیون دلار، هند با ارزش ۱۳۷۳ میلیون دلار و آلمان با ارزش ۱۱۷۲ میلیون دلار بوده است.

رابطه مستقیم بین ساختار مالیاتی و درجه توسعه‌یافتگی
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید