تعرفه های مشمول معافیت از پرداخت ما به التفاوت ارز افزایش پیدا کرد

تعرفه های مشمول معافیت از پرداخت ما به التفاوت ارز افزایش پیدا کرد 700 260 poweruser

تعرفه های مشمول معافیت از پرداخت ما به التفاوت ارز افزایش پیدا کرد

افزایش تعرفه های مشمول معافیت از پرداخت ما به التفاوت ارز

در بخشی از اصلاحیه بند ۵ مصوبه ۲۹ مرداد به وزارت صنعت اختیار داده شده است که مواردی که در کد اچ اس قرار ندارند امکان بازنگری داده شود تا از معافیت برخوردار شوند.

از ۲۰ فروردین امسال که دلار تک نرخی اعلام شد، مدام بخشنامه های مختلف از طرف سازمان های دولتی ابلاغ می شود. یکی از جنجالی ترین این بخشنامه ها «شرط ترخیص کالاهای مشمول اخذ مابه‌التفاوت ارزی» بود. این بخشنامه که ۲۹ مرداد امسال ابلاغ شده بود می گفت کالاهای مشمول اخذ مابه التفاوت ارزی با اخذ تعهد از واردکنندگان ترخیص می شوند.

البته که چند روز بعد، گمرگ راه حلی پیش پای واردکنندگان قرار داد، اما واردکنندگان همچنان از پرداخت این ما به التفاوت گله مندند. هیات وزیران ۱۶ مرداد ماه سال جاری مصوبه ای تصویب کرد که طی آن فهرست برخی کالاها تعیین و اعلام شد که این کالاها از پرداخت مابه التفاوت ارز معاف هستند. با ابلاغ مصوبه جدید ۳ هزار و ۴۷۹ قلم کالا مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارز شده اند. همچنین در بندهای دیگر این مصوبه این طور آمده بود که «اگر کالایی مشمول فهرست معافیت ها نباشد، وارد کننده کالا می تواند به بانک مراجعه و با ارائه تعهد و اخذ کد رهگیری بانک، نسبت به ترخیص صد در درصد کالای خود از گمرکات اقدام کند.»، «در صورتی که کالایی مشمول فهرست معافیت ها نیست و واردکننده نمی تواند به بانک خود تعهد بدهد و کد رهگیری بانک را ندارد و امکان اخذ تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان فراهم نیست می تواند موضوع را به گمرک اجرایی اعلام کند. با توجه به دستور رئیس کل گمرک ایران در صورت درخواست واردکننده و تحت شرایطی، گمرکات ملزم هستند نسبت به ترخیص ۷۰ درصد کالا اقدام کنند تا صاحب کالا در فرصت مناسب نسبت به پیگیری موضوع مابه التفاوت ارز از طریق ارائه تعهد به بانک خود و یا اخذ تاییدیه از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اقدام کند.»

فرود عسگری، رییس کل گمرک درباره پرداخت این ما به التفاوت ارز برای ترخیص کالا و معافیت ها اعلام کرد: تعداد تعرفه هایی که مشمول معافیت از پرداخت ما به التفاوت ارز هستند، افزایش پیدا کرده است. ابتدا سه هزار و ۴۰۰ کد تعرفه گمرگی توسط وزارت صنعت اعلام شده بود، که بعد تجدید نظر انجام شد و به سه هزار و ۶۳۴ کد اچ اس افزایش پیدا کرد. این کدهای تعرفه ای مشمول معافیت از پرداخت ما به التفاوت نرخ ارز برای ترخیص کالا هستند.

عسگری ادامه داد: افزایش کد اچ اس برای معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارز برای ترخیص کالا باعث شد بخش عمده ای از کالاها که شامل مواد اولیه و تجهیزات می شدند، راحت تر از گمرکات ترخیص شوند.

او تاکید کرد: همچنین در بخشی از اصلاحیه بند ۵ مصوبه ۲۹ مرداد به وزارت صنعت اختیار داده شده است که مواردی که در کد اچ اس قرار ندارند امکان بازنگری داده شود تا از معافیت برخوردار شوند.

عسگری همچنین گفت: ۲۵ کالای اساسی که اصلا شامل این بخشنامه و پرداخت ما به التفاوت ارز نبودند. مواد اولیه، تجهیزات، قطعات، لوازم یدکی هم در این کد اچ اس قرار دارند.

مجازات کیفری برای مدیران کارشکن در مسیر بهبود فضای کسب و کار
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید