نباید در صف واردات کالا از طریق نیما معطل شویم

نباید در صف واردات کالا از طریق نیما معطل شویم 800 394

شریعتمداری: حیات کشور در گرو حمایت از تولید است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حیات کشور در گرو حمایت از تولید است و در این راستا باید اقداماتی را برای تسهیل در امور تولید به انجام برسانیم.

محمد شریعتمداری روز سه شنبه در جلسه معارفه رضا رحمانی وزیر جدید صنعت معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران افزود: در طول بیش از یک سالی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت به خدمت مشغول بودم، حوادثی اتفاق افتاد که خارج از اراده ما بود و نخستین آن از حوزه سیاست خارجی وارد شد.

وی بیان داشت: نتیجه این حوادث، بروز عدم قطعیت ها در اقتصاد و پمپاژ یاس و نا امیدی در جامعه بود و آثار آن را در سیاست‌های ارزی، تولید و تجارت شاهد بودیم.

شریعتمداری گفت: این در حالی بود که تا پیش از آن در بسیار گروه‌های کالایی شاهد رشد بودیم و تا حدود بهمن‌ ماه پارسال روند طبیعی در اقتصاد داشتیم و آنچه تحت عنوان بحران ناکارآمدی اطلاق می شود، وجود نداشت.

وی بیان داشت: تغییراتی که اتفاق افتاد، محدودیت‌هایی در اقتصاد کشور ایجاد کرد و نرخ ارز روند رو به رشد گرفت، با این حال دولت تصمیم گرفت ترمز دستی قیمت ارز را بکشد که تصمیمی راهبردی بود و روند لجام‌ گسیخته قیمت ارز را کنترل کرد.

وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: امروز پس از چند ماه انتقاداتی به سیاست های ارزی وارد می شود، اما در آن ایام کشور در لبه پرتگاه بودیم و باید چنین تصمیمی اخذ می‌شد.

وی ادامه داد: امروز نیز با دو نوع ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای کالاهای خاص، مواد اولیه، کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم پرداخت می‌شود و ارز هفت هزار و ۵۰۰ تومانی برای باقی کالاها مواجهیم که با نرخ ارز در بازار آزاد تفاوت دارد.

شریعتمداری بیان داشت: در زمینه سامانه ثبت سفارش تلاش شد تا مأموریت‌ها بین وزارتخانه‌های مختلف تقسیم شود تا کارها در مسیری به پیش برود که کنترل و نظارت بیشتری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: امروز و در شرایط تحریم باید در ابعاد گوناگون برای تسهیل امور تولید گام‌های اساسی برداشته شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: امروز کشور به تولید نیاز دارد؛ اگر در خط تولید قطعه ای از بین می رود با یک تلفن تولیدکننده باید بتواند قطعه را دریافت کند و نباید در صف واردات کالا از طریق نیما قرار بگیرد.

شریعتمداری اظهار داشت: امروز نیازمندیم تا مجموعه ای از فعالیت ها با مکانیسم بدون انتقال ارز و بدون اینکه از سامانه نیما ارز گرفته شود انجام دهیم.

وی گفت: در گذشته راهکاری تحت عنوان «حساب باز» داشتیم که بین تولیدکنندگان در داخل و خارج کشور و شرکای آنها برقرار بود اما امروز کاملا متوقف شده است؛ انتظار داریم در چارچوبی اجازه دهیم این اقدام مجدد انجام شود.

شریعتمداری تأکید کرد: ترامپ بسیار کوچک تر از آن است که ملت و مردم بزرگ ایران را متوقف کند، امروز بسیاری فروشندگان حاضرند نسبت به فروش کالای خود اقدام کنند و باید شرایط آن را فراهم کنیم.

مغایرت‌های قانونی طرح تشکیل وزارت بازرگانی
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید