پایش وعده‌های مدیران جدید اقتصاد

پایش وعده‌های مدیران جدید اقتصاد 700 260

سامانه پایش وعده‌های اقتصادی مسئولان دولتی راه‌اندازی شد. این سامانه با هدف تقویت نظارت مردمی، پاسخگویی مسوولان و جلوگیری از وعده‌های غیرکارشناسی و غیرعملی از سوی بخش‌خصوصی راه‌اندازی شده است. موضوع پایش وعده‌های وزرا و مدیران اقتصادی کشور در زمان حضور وزرای جدید اقتصادی در پارلمان بخش‌خصوصی به‌طور جدی کلید خورد.

وزرای «صنعت، معدن و تجارت»، «امور اقتصادی و دارایی»، «راه و شهرسازی» و «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» پیش از آنکه از مجلس رای اعتماد بگیرند به پارلمان بخش‌خصوصی آمدند و در آنجا همگی به‌طور مشترک بر تعامل و روابط دوسویه با فعالان اقتصادی تاکید کردند و حتی وزیر صنعت اعلام کرد که اتاقی را به فعالان بخش‌خصوصی در وزارتخانه اختصاص خواهد داد و وزیر اقتصاد تاکید کرد که خودش و معاونان وزارتخانه همواره آماده شنیدن نظرات بخش‌خصوصی هستند. وزرای اقتصادی تاکید کردند که ایجاد اتاق فکر مشترک میان هر وزارتخانه با بخش‌خصوصی ضروری است. این صحبت‌ها با استقبال فعالان همراه شد و رئیس اتاق ایران اعلام کرد، بخش‌خصوصی در دوره جدید تعامل و همفکری با وزرا و مدیران جدید اقتصاد کشور را از طریق مکانیزم‌هایی چون شورای گفت‌وگو و کمیته‌های مشورتی و مشترک میان دولت و بخش‌خصوصی با جدیت دنبال خواهد کرد. اما یکی از وعده‌های رئیس اتاق ایران رصد دقیق برنامه‌های وزرای جدید بود. غلامحسین شافعی از بررسی و پایش برنامه‌های وزرا برای دوران مدیریت‌شان در وزارتخانه‌های اقتصادی خبر داد و اعلام کرد که اتاق ایران از طریق کارشناسان خود برنامه‌های وزرا را مورد پایش قرار خواهد داد تا مشخص شود چه میزان از برنامه‌ سیاست‌گذاران جدید اقتصاد عملی شده و چه میزان روی کاغذ باقی‌مانده است. به گفته شافعی پس از بررسی‌ و پایش برنامه سکان‌داران جدید اقتصاد، نتایج بررسی‌ها از سوی اتاق بازرگانی برای عموم منتشر خواهد شد. اما اکنون سامانه پایش وعده‌های اقتصادی مسوولان توسط اتاق بازرگانی زنجان کلید خورد و فعال شده است و ماموریت خود را بر مبنای صحبت‌‌‌های رئیس اتاق ایران برای رصد برنامه‌ سیاست‌گذاران اقتصادی قرار داده است. در این سامانه دو بخش «رصد و پایش وعده‌ها» و «پیگیری وعده‌ها و بررسی دلایل عدم تحقق آنها» تعریف شده و در بخش دیگر از این سامانه (‌svpm.ir) سه گزینه «وعده‌های عملی شده»‌، «وعده‌های عملی نشده» و «سررسید وعده‌ها» مشخص شده است،‌ در واقع به یک معنا این سامانه قرار است برنامه‌های اقتصادی متولیان را از مرحله وعده تا مرحله اجرا زیر ذره‌بین قرار دهد و به نوعی بخش‌خصوصی به‌عنوان پل رابطی میان مدیران و جامعه به منظور شفاف‌سازی وعده‌های داده شده نقش‌آفرینی کند.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران غلامحسین جمیلی، رئیس اتاق بازرگانی زنجان در این زمینه اظهار کرد: سامانه پایش وعده‌های اقتصادی مسوولان، به‌صورت رسمی در زنجان راه‌اندازی شده است. این سامانه، پیگیری و تحقق گفته‌ها و وعده‌های مسوولان را به سهولت در اختیار عموم قرار خواهد داد. وی با بیان اینکه سامانه پایش وعده‌های اقتصادی مسوولان وظیفه پیگیری و مطالبه وعده‌های داده شده در زمان مقتضی را بر عهده دارد، تصریح کرد: این سامانه با هدف تقویت نظارت مردمی، پاسخگویی مسوولان و جلوگیری از وعده‌های غیرکارشناسی و غیرعملی راه‌اندازی شده است که کارکرد آن رصد و پایش وعده‌ها در مرحله نخست و پیگیری آن و بررسی دلایل عدم تحقق وعده‌ها در مرحله دوم است. وی با بیان اینکه امکان درج وعده‌ها و قول‌های مسوولان استان‌های سراسر کشور در حوزه اقتصاد و تجارت در این سامانه از طریق همکاری اتاق‌های این استان‌ها فراهم شده است، گفت: این سامانه در دسترس عموم مردم است. جمیلی در ادامه با اشاره به حضور سه وزیر جدید دولت یعنی وزرای اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اتاق ایران برای گرفتن رای اعتماد بخش‌خصوصی پیش از رای اعتماد مجلس افزود: در همین راستا وعده‌ها و قول‌های این سه وزیر در سامانه پایش و پیگیری می‌شود. رئیس اتاق بازرگانی زنجان ابراز کرد: وزرای پیشنهادی در این جلسات وعده‌هایی دادند که اگر عملی شود، تحولی در وضعیت اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد، به همین جهت این وعده‌ها با دقت و جدیت در این سامانه پیگیری خواهد شد. وی ادامه داد: جلوگیری از اعلام وعده‌های ناممکن و انجام نشدنی، ارتقای سطح پاسخگویی مسوولان، تطبیق گفتار و عمل مسوولان با قوانین و مقررات، افزایش اعتماد عمومی به نظام و دولت از جمله اهداف سامانه پایش وعده‌های مسوولان است.

گسترش فعالیت های آموزشی انجمن، رویکرد و اهداف مشترک انجمن با سازمان غذا و دارو
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید