زنگ خطر رشد منفی برای تولید

زنگ خطر رشد منفی برای تولید 700 260

بر اساس اطلاعاتی که مرکز آمار ایران از رشد اقتصادی ۶ماهه ۹۷ صادر کرده، رشد بخش‌های کشاورزی و صنعت منفی شده است درحالی‌که قسمت عمده‌ای از تولید کشور به این دو بخش تعلق دارد و کند یا منفی شدن رشد آنها می‌تواند تبعاتی برای اشتغال و تأمین نیاز بازار داخلی داشته باشد.

بررسی سابقه رشد اقتصادی گروه‌ها و بخش‌های مختلف اقتصاد ایران در سال‌های اخیر نشان دهد در سال ۱۳۹۷، دوباره تحولاتی از جنس همان اتفاقاتی که در سال‌های ۹۰ و ۹۱ در اقتصاد ایران رخ داد و رشد اقتصادی را تا منفی ۶٫۸ درصد پائین آورد، در حال تکرار است.

تحریم‌های اقتصادی، نابسامانی‌های ارزی و سخت شدن فضای کسب‌وکار برای بنگاه‌های اقتصادی موجود از جمله مسائلی بود که در سال‌های منتهی به ۱۳۹۲ در اقتصاد ایران وجود داشت که ثمره آن کوچک‌تر شدن کیک اقتصاد ایران بود و حالا به نظر می‌رسد همان شرایط دوباره در حال تکرار است.

مرکز آمار ایران رشد اقتصادی کشور در ۶ماهه ۹۷ را با احتساب نفت ۰٫۳۸ درصد و بدون احتساب نفت ۰٫۲۸ درصد اعلام کرده است که بخش زیادی از آن مرهون مثبت شدن نرخ رشد بخش خدمات بوده است.

بر اساس اطلاعات مربوط به رشد محصول ناخالص داخلی، نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری نرخ رشد گروه کشاورزی به منفی ۲٫۵ درصد رسیده است درحالی‌که در مدت مشابه سال قبل این بخش ۰٫۷ درصد رشد کرده بود.

همچنین در این دوره زمانی رشد گروه صنعت منفی ۱٫۲۱ درصد به ثبت رسیده که نسبت به دور مشابه در سال قبل با سقوط شدید مواجه بوده است. سال گذشته رشد این گروه به ۵٫۲ درصد رسیده بود که البته رشد بخش نفت و گاز نیز در آن مدنظر قرار می‌گرفت اما در سال جاری باوجود محاسبه رشد مثبت بخش نفت و گاز، نرخ رشد بخش صنعت حدود ۶٫۵ درصد افت کرده و وارد بازه منفی شده است.

هرچند اطلاعات منتشر شده از تحولات بازار کار ایران حاکی از این است که حدود نیمی از نیروی کار کشور در بخش خدمات فعالیت دارند و سهم به‌مراتب کمتری از اشتغال به بخش‌های صنعت و کشاورزی مربوط می‌شود اما ازآنجایی‌که بنگاه‌های مولد و تولیدی کشور غالباً در این دو بخش حضور دارند و سهم قابل‌توجهی از نیاز بازارهای داخلی به همت رشد این دو بخش تأمین می‌شود، منفی شدن رشد این بخش‌ها می‌تواند زنگ خطری برای بروز مشکل در حوزه اشتغال مولد و تأمین بازارهای داخلی باشد.

در ۶ماهه امسال، تنها گروهی که توانسته رشد مثبت سال قبل خود را حفظ کند، گروه خدمات بوده که باوجود افت قابل‌توجه میزان رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل، بازهم به رشد مثبت ۲٫۲۹ درصد دست یافته است.

بازخوانی تحولات مربوط به تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه امسال نیز نشان می‌دهد که مقدمه منفی شدن رشد دو گروه کشاورزی و صنعت و افت شدید رشد در گروه خدمات، در این دوره ۳ ماهه به‌وجود آمده اما نکته قابل‌تأمل این است که از سال ۱۳۹۱ تاکنون تقریباً در هیچ فصلی رشد اقتصادی سه گروه اصلی اقتصاد ایران در یک مسیر موازی رو به افول قرار نداشته و همگی با هم درگیر افت یا منفی شدن رشد نبوده‌اند.

در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ با اعمال تحریم‌های اقتصادی و با توجه به عدم آمادگی کشور برای خنثی‌سازی اثرات مخرب آنها، وضعیتی مشابه آنچه امروز در حوزه رشد اقتصادی بروز کرده است اتفاق افتاده بود و در دوره جدید تحریم‌ها نیز همان سناریو در اقتصاد ایران در حال اجراست.

امکان فرآیند تجاری گروه چهارم کالایی فراهم شد
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید