کُنلُن چین تحت شرایطی با طرف ایرانی همکاری می‌کند

کُنلُن چین تحت شرایطی با طرف ایرانی همکاری می‌کند 700 260 poweruser

کُنلُن چین تحت شرایطی با طرف ایرانی همکاری می‌کند

کُنلُن چین تحت شرایطی با طرف ایرانی همکاری می‌کند

مستوفی: کنلن بانک برای انجام تراکنش‌هایی که ال‌سی گشایش یافته آن از بانک‌های ایرانی خارج از فهرست تحریم باشد مشکلی ندارد.

فریال مستوفی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: کنلن بانک برای انجام تراکنش‌هایی که ال‌سی گشایش یافته آن از بانک‌های ایرانی خارج از فهرست تحریم باشد مشکلی ندارد و اگر بانک ایرانی در فهرست تحریم است باید ادامه تراکنش‌ها از طریق بانک دیگری صورت گیرد.

وی افزود: در ماه‌های اخیر، پس از فرا رسیدن موعد اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران از چین خبر رسید که بانک کنلن که بخش عمده‌ای از تراکنش‌های مالی فعالان اقتصادی ایرانی از طریق این بانک انجام می‌گرفت، محدودیت‌هایی برای نقل و انتقال وجوه بازرگانان ایرانی اعمال کرده است.

وی تصریح کرد: پس از آن و در مقاطعی، اظهارات ضد و نقیضی مبنی بر رفع این محدودیت‌ها و معرفی بانکی به عنوان جایگزین کنلن مطرح شد، اما مراجعه مکرر فعالان اقتصادی به اعضای هیئت نمایندگان اتاق تهران حاکی از آن است که این محدودیت‌ها همچنان پابرجاست.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران، با ارائه توضیحی درباره نوع همکاری بانک کنلن با فعالان بخش خصوصی ایران گفت: این بانک، تمام معاملات پیش از تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸ را تحت شرایط خاصی می‌پذیرد. بانک کنلن در صورتی نسبت به نقل و انتقال وجوه برای طرف ایرانی اقدام می‌کند که ال‌سی (LC) گشایش شده از بانک‌های ایرانی مشمول تحریم نبوده باشد. همچنین کالایی که برای آن ال‌سی گشایش شده، نباید جزو کالا‌های تحریمی باشد؛ بنابراین اگر ال‌سی مربوط به معاملات پیش از ۳۰ اکتبر از بانک‌هایی که در معرض تحریم نیستند، گشایش شده باشد، تراکنش‌های مربوط به آن انجام می‌گیرد.

رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران افزود: البته ممکن است انجام این تراکنش‌ها تا حدودی زمان‌بر باشد. اما توصیه من به فعالان اقتصادی ایران این است که از طرف‌های تامین‌کننده چینی خود بخواهند که آن‌ها نیز انجام سریع این تراکنش‌ها را در بانک کنلن مورد پیگیری قرار دهند.

مستوفی بیان کرد: حال ممکن است، گشایش ال‌سی از بانکی که در شمول تحریم قرار دارد، انجام شده باشد و احتمالا طرف ایرانی مبلغی را به عنوان پیش‌پرداخت، پرداخته باشد. راه‌حل موجود برای این گروه از فعالان اقتصادی این است که باقی مانده وجوه را از بانکی که مورد تحریم قرار نگرفته است، حواله کنند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران، در مورد انجام معاملات پس از ۳۰ اکتبر، یعنی از ابتدای نوامبر ۲۰۱۸ و آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، توسط بانک کنلن گفت: انجام تراکنش‌های مالی از این تاریخ به بعد، منوط به آن است که معاملات از طریق بانک‌های تحریمی انجام نشده باشد و کالا‌های مورد معامله نیز در دایره تحریم‌ها قرار نداشته باشد. این کالا‌ها البته سوای از اقلام غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی هستند که به عنوان کالا‌های بشردوستانه شناخته می‌شود. در واقع افزون بر این اقلام بشردوستانه، نقل و انتقال پول برای برخی دیگر از کالا‌ها که مشمول تحریم‌ها نیستند نیز توسط کنلن انجام می‌گیرد.

دولت خلف وعده کرد؛ افزایش سقف تعهد ارزی
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید