مشارکت در انتخابات

اتاق تهران صدای بخش خصوصی است

اتاق تهران صدای بخش خصوصی است 700 260

تقاضا بنده و همه اعضا هیأت نمایندگان از همه اعضا اتاق‌های تهران و اتاق‌های سراسر کشور این است که حتماً در این انتخابات شرکت کنند و هر حدود ۴۰ هزار عضویی که اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور دارند انشاالله با یک مشارکت حداکثری در انتخابات حضورداشته باشند.

مسعود خوانساری در ابتدای چهل و هفتمین جلسه اعضا هیات نمایندگان اتاق تهران با عرض تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا؛ چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت: «در این چهل سال پیروزی‌ها و دستاوردهای زیادی درزمینهٔ های اقتصادی داشته‌ایم و مهم‌ترین آن به نظرم استقلال کشور بود؛ اگر جنگ و تحریم‌های ظالمانه نبود مسلماً توفیق‌های بیشتری را به دست آورده بودیم و امیدواریم در سال‌های پیش رو با استفاده بیشتر از ظرفیت‌های داخلی و توجه بیشتر حاکمیت به بخش خصوصی بتوانیم شاهد شکوفایی بیشتر کشور باشیم.»

او در ادامه جلسه با اشاره به برگزاری نهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در سراسر کشور در روز ۱۱ اسفند، گفت:« تقاضا بنده و همه اعضا هیات نمایندگان از همه اعضا اتاق‌های تهران و اتاق‌های سراسر کشور این است که حتماً در این انتخابات شرکت کنند و هر حدود ۴۰ هزار عضویی که اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور دارند انشاالله با یک مشارکت حداکثری در انتخابات حضورداشته باشند. هرچقدر مشارکت اعضا اتاق‌های سراسر کشور در انتخابات بالاتر باشد قدرت مطالبه گری اتاق بیشتر خواهد بود و اتاق با توان بالاتری می‌تواند به وظایف خود عمل کند.»

خوانساری به خاطره و توصیه‌ای از رضا نیازمند معاون وزیر اقتصاد در دهه ۴۰ اشاره کرد و گفت:« وقتی برای اهدا جایزه امین الضرب به منزل ایشان رفته بودیم، به او گفتم که شما با توجه به تجربه حضور فعال در اقتصاد ایران چه پیشنهادی برای اتاق بازرگانی دارید؟ پاسخ داد شما اگر می‌خواهید در فعالیت‌ها و کارهای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی موفق باشید باید یک اتاق قوی داشته باشید. اتاقی که اعضا آن همبستگی باهم داشته باشند و یک‌صدا باشند. او گفت ماقبل از انقلاب از بازار خیلی سعی حرف‌شنویی داشتیم و این به خاطر اتحادی بود که در بازار وجود داشت و در کمتر جای دیگری مانند آن وجود داشت و طبیعتاً هم می‌توانستند بیشتر خواسته‌هایشان را به کرسی بنشانند. من فکر می‌کنم اگر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یک پشتوانه قوی داشته باشد و هم‌صدایی و هم‌دلی در آن وجود داشته باشد ما می‌توانیم خیلی از مطالبه‌هایی را که بخش خصوصی از دولت دارد به سرانجام برساند.»

رئیس اتاق تهران از اعضا اتاق تهران که برای دور جدید کاندیدا نشده‌اند و در این دوره فعالیت‌های بسیاری داشتند تشکر کرد و در ادامه به مهم‌ترین دستاوردهای اتاق تهران در چهار سال گذشته اشاره کرد. خوانساری گفت مهم‌ترین دستاوردهای اتاق در این دوره به دلیل تلاش‌های بسیار زیاد و فعالیت‌های گسترده اعضا هیات نمایندگان این دوره به‌دست‌آمده است. « من خودم سه دوره در اتاق بوده‌ام و فکر می‌کنم این دوره از هیات نمایندگان یکی از بهترین دوره‌هایی بود که هم‌صدایی، هم‌دلی و هماهنگی در آن وجود داشت. به گفته افرادی که از ابتدای انقلاب در اتاق بوده‌اند ازجمله آقای میر محمدصادقی هیچ دوره‌ای از این دوران این هماهنگی و همراهی و پشتکار و این بنیه کارشناسی را در اتاق شاهد نبوده‌ایم.»

خوانساری گفت:« اگر قرار باشد که بخش خصوصی قوی باشد راهی نیست که در کشور اتاق‌های بازرگانی قوی باشند و این اتاق‌ها به‌عنوان اتاق فکر اقتصاد کشور نقش بازی کنند. هم ازنظر کیفی و هم کمی بتوانند نقش خودشان را خوب انجام دهند. در طول ۴ سال گذشته تلاش زیادی در اتاق شد که ما بتوانیم از دو زاویه کارها را پیش ببریم. یکی اینکه ارتباط قوی با اعضا داشته باشیم و دوم اینکه در راستای خواسته‌های بخش خصوصی و بهبود اقتصاد از دستگاه‌های حاکمیت مطالبه گر باشیم. در ابتدای این دوره و ۴ سال پیش ما نظرسنجی از اعضا انجام دادیم که نشان می‌داد ۹۰ درصد اعضا و افرادی که به دنبال گرفتن کارت بودند فکر می‌کردند اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جزویی از بدنه دولت است و اینکه اتاق یک‌نهاد مستقل و غیردولتی است در باور آن‌ها نبود و از همین رو اولین کاری که در اتاق شروع شد موضوع بازطراحی و اصلاح سایت اتاق بود. امروز سایت اتاق تهران بسیار به‌روز است و لحظه‌ای آخرین اطلاعات اضافه می‌شود. در رتبه‌بندی داخلی سایت‌ها اتاق الان رتبه ۲ هزار را دارد که بسیار جایگاه خوبی است زیرا ما حدود ۱۸ هزار عضو داریم و تقریباً ارتباط ما آن‌هاست، شما سایت‌های خبری و خدماتی را می‌بینید که جایگاه‌های بسیار بالایی دارند ولی این‌ها مخاطبان عمومی دارند ولی سایت اتاق کاملاً وظیفه‌ای تخصصی دارد. همچنین در رنکینگ سایت جهانی ما ۴۱ هزار هستیم که اگر مقایسه کنید با اتاق‌های دیگر داخلی و خارجی حتی متوجه می‌شوید که جایگاه خوبی است؛ در روز بیش از ۱۰۰ هزار مراجعه‌کننده به سایت اتاق‌داریم و این نشان می‌دهد که سایت ما به‌عنوان یک مرجع مورداستفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر اعضا، فعالان اقتصادی دیگر هم از مطالب و اطلاعات ما استفاده می‌کنند.»

آخرین وضعیت ثبت‌سفارش‌ها در تهران
مطالب مشابه

رئیس اتاق تهران موفقیت بعدی اتاق تهران را حضور مسئولان عالی‌رتبه کشور و تراز اول کشور از معاون اول رئیس‌جمهور گرفته تا وزرا و… در جلسات هیات نمایندگان اتاق تهران و همایش‌های اتاق و بیان خواسته‌ها و مشکلات بخش خصوصی به این مقامات دانست و گفت:« تهیه گزارش‌های متعدد اقتصادی هم در کمیسیون‌ها و هم در بدنه کارشناسی اتاق که بیش از چندین هزار صفحه است از دستاوردهای دیگر این دوره است که برای مقامات مسئول هم ارسال می‌شدند. همچنین یک موج ترجمه کتاب‌های مهم اقتصادی در این دوره در اتاق شروع شد و تا به امروز ۲۰ کتاب فاخر اقتصادی روز جهان را موفق شده‌ایم که ترجمه کنیم و برای همه دست‌اندرکاران اقتصادی کشور بفرستیم و در اختیار فعالان بخش خصوصی هم قرار دهیم که نقش مهمی در بالا بردن فهم و سواد اقتصادی کشور می‌توانند داشته باشند. علاوه به این انتشار مجله آینده‌نگر هم یکی دیگر از دستاوردهای مهم اتاق بوده است. این مجله به گفته اکثر افرادی که فعالان مطبوعاتی و رسانه‌ای هستند یک نشریه فاخر است که هرماه چاپ‌شده و برای ۱۸ هزار عضو اتاق تهران ارسال می‌شود و در کتاب‌خانه‌های مرجع و دانشگاه‌های کشور هم توزیع می‌شود.»

خوانساری بابیان اینکه امروز در محفلی نیست که بحث اقتصادی طرح شود و نام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برده نشود و یا همایشی برگزار شود و از اعضا اتاق تهران دعوت صورت نگیرد و این خود دستاورد بسیار بزرگی است، ادامه داد:« اگر بحث تحریم‌ها و بی‌تدبیری‌های داخلی که در حوزه اقتصاد صورت گرفت نبود، حتماً برد اتاق بیشتر از این بود و ما به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا می‌کردیم. یکی از هدف‌های مهم ما در ابتدای این دوره این بود که تعداد اعضا را به ۲۰ هزار نفر برسانیم که امروز نزدیک ۱۸ هزار و ۳۰۰ نفر است که از برنامه عقب هستیم ولی دلیل اصلی عدم تحقق این هدف‌گذاری مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها بود که به‌خصوص از ابتدای امسال تشدید شد.»

رئیس اتاق تهران گفت:« هدف اصلی ما در این دوره از هیات نمایندگان اتاق تهران این بود که صدای اتاق و فعالان بخش خصوصی را به جامعه برسانیم و فکر می‌کنم به‌درستی و نیک‌نامی این صدا و آوازه اتاق به جامعه رسیده است. برای اولین بار هست که در طول سالیان بعد از انقلاب نام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی از سوی رهبر انقلاب مطرح شد و در فیلمی که از این موضوع پخش شد به مسئولان عالی‌رتبه کشور در دولت فرمودند که صحبت‌هایی که در اتاق صورت گرفته است، بخوانید و گوش کنید که صحبت‌های بسیار مهم و خوبی بود که ایشان هم در محافل عمومی و هم خصوصی در جلسه سران تأکید کردند و این نشان می‌دهد صدای اتاق و تلاش‌هایی که صورت گرفته است نه‌تنها در جامعه بازخورد داشته که رهبر انقلاب هم در این زمینه به مسئولان عالی‌رتبه کشور نکاتی را گوشزد کرده و تأکید کرده‌اند که بسیار مهم است.»

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ارتباط با اعضا در این دوره پرداخت و گفت:« با راه‌اندازی شماره ۱۸۶۶ توانستیم ارتباط خوبی با اعضا داشته باشیم و روزانه نزدیک ۶۰۰ تلفن وجود دارد و اعضا از مشاوره مستقیم بهره می‌گیرند و هر عضوی که تمایل داشته باشد هم می‌تواند به‌صورت تلفنی و هم مشاوره حضوری و مستقیم از خدمات اتاق استفاده کند. علاوه براین باشگاه اعضا را هم تشکیل دادیم و توانستیم ارتباط اعضا با اتاق را قوی‌تر و گسترده‌تر کنیم.»

خوانساری گفت:« طبق آخرین نظرسنجی که انجام و گزارش آن ارائه شد باوجوداینکه خیلی از اعضا از شرایط اقتصادی رضایت نداشتند اما از فعالیت‌های اتاق رضایت داشتند و این می‌تواند برای اتاق بزرگ‌ترین افتخار و دستاورد باشد؛ زیرا اعضا از اتاق رضایت دارند. در ارتباط با بحث تقویت ارتباط با اعضا اقدام دیگری که در این دوره صورت گرفت موضوع حمایت و جلب مشارکت و ارتباط با تشکل‌ها بود. تشکل‌ها می‌توانند ستون و فونداسیون اتاق را تشکل‌ها می‌توانند شکل دهند. ما از سال گذشته تاکنون موفق شده‌ایم ۲۰ تشکل استانی را در تهران شکل بدهیم و بحث‌های حمایت از تشکل‌ها را پیش ببریم. تلاش شد به‌جای اینکه پول تزریق کنیم خدمات ارائه دهیم؛ الان بسیاری از تشکل‌ها صاحب اتاق و فضای کارشده‌اند، همچنین در بحث‌های پژوهش و آموزش اعضا تشکل‌ها فعالیت‌های بسیاری انجام‌شده است و آینده خوبی را برای اتاق رقم خواهد زد.»

احیای وزارت بازرگانی
مطالب مشابه

او به فعالیت‌های بین‌المللی اتاق هم اشاره کرد و گفت:« در بحث سیاست خارجی بعد و قبل از برجام اقدامات بسیار خوبی انجام شد ولی به دلیل اتفاقات اخیر و تحریم‌های ظالمانه مجدداً با مشکلاتی روبه‌رو شدیم ولی پیش از آن اتفاقات مهم و مثبتی رخ‌داده بود ما بحث تشکیل مرکز سرمایه‌گذاری اتاق تهران و ستاد ویژه پساتحریم را داشتیم و اگر بحث تحریم‌ها پیش نیامده بود می‌توانستیم ارتباطات گسترده‌ای را با اتاق‌های خارجی و نهادهای بین‌المللی در دیگر کشورها برقرار کنیم که متأسفانه با توجه به تحریم‌ها نتوانستیم کار را پیش ببریم.»

مسعود خوانساری گفت:« در این ۴ سال اتاق تهران توانست صدای بخش خصوصی باشد و به بخش خصوصی شخصیت و جایگاهی که در شان اتاق بود را بدهد و برگزاری مراسم امین الضرب و حضور گسترده فعالان اقتصادی و بخش خصوصی نمونه‌ای از همین تشخص بود. سال اولی که امین الضرب برگزار شد تعداد متقاضی برای کسب نشان بسیار کم بود ولی امسال بیش از ۴۰۰ نفر برای جایزه کاندیدا شده بودند که رقم بالایی بود و امیدوارم که این جایزه به نوبل کارآفرینی در کشور بدل شود. هرچقدر ما بتوانیم به تشخص اتاق‌ها و بخش خصوصی اضافه کنیم در موفقیت اتاق و مطالبه گری اتاق و به ثمر رساندن فعالیت‌های بخش خصوصی و مشارکت این بخش در اقتصاد کشور مؤثرتر عمل خواهیم کرد. امیدوارم هرکدام از ما که در دوره بعد حضور داشتیم بتوانیم بازهم در راستای اهداف و خواسته‌های بخش خصوصی گام برداریم.»

اخبار مرتبط:

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید