صادرات کالاهای غیر نفتی با رشد 5.1 درصدی و کاهش 12.6 درصدی واردات

صادرات کالاهای غیر نفتی با رشد ۵٫۱ درصدی و کاهش ۱۲٫۶ درصدی واردات

صادرات کالاهای غیر نفتی با رشد ۵٫۱ درصدی و کاهش ۱۲٫۶ درصدی واردات 700 260

صادرات کالاهای غیر نفتی با رشد ۵٫۱ درصدی و کاهش ۱۲٫۶ درصدی واردات

گزارش عملکرد ۸ ماهه سال ۱۳۹۷

در ۸ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ صادرات کالاهای غیر نفتی رشد۵٫۱ درصدی و واردات کاهش ۱۲٫۶ درصدی داشته است.

در ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ صادرات کالاهای غیر نفتی برابر ۷۵٫۳ میلیون تن با ارزش ۳۰ میلیارد دلار برابر ۲۶٫۹ میلیارد یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۵٫۱ درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۷٫۵ درصد و ارزش یورویی ۱۵٫۲ درصد رشد داشته است.

همچنین میزان واردات به کشور برابر ۲۱٫۵ میلیون تن به ارزش ۲۹٫۵ میلیارد دلار برابر ۲۴٫۸میلیارد یورو بوده که از لحاظ وزنی ۱۲٫۶درصد و از لحاظ ارزش دلاری ۱۴درصد و ارزش یورویی ۱۶٫۸ درصد کاهش را نشان می دهد. ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره حدود ۱۲٫۷ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن ۸۷۷ میلیون دلار ثبت شده است.

رشد ۹۷ درصدی سرمایه گذاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته

مجوزهای صادره در ۸ ماهه ۱۳۹۷تعداد ۳۷۴۱ فقره پروانه بهره برداری با میزان سرمایه گذاری ۳۸٫۴ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۶۷۵۲۹ نفر صادر شده که به ترتیب ۲٫۱ ،۹۷٫۶و۶٫۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

رشد قابل ملاحظه سرمایه های پروانه های بهره برداری با سهم ۷۰٫۶ مربوط به بهره برداری واحد نفت ستاره خلیج فارس با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۹۲ هزار میلیارد ریال می باشد.

تعداد ۱۴۶۸۳ فقره جواز تاسیس با پیش بینی سرمایه گذاری ۱۹۰٫۱ هزار میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۳۴۳۶۶۰ نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۹٫۹و۸۸ و ۲۵ درصد رشد را نشان می دهد.

افزایش ۷٫۷ درصدی صدور مجوزهای صنفی

مجوزهای صنفی صادر شده ۲۶۰٫۴ هزار فقره بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷٫۷ درصد افزایش داشته است.

در بخش معدن تعداد ۶۷۵ فقره پروانه اکتشاف، ۳۳۵ فقره گواهی کشف و ۳۷۵ فقره پروانه بهره برداری صادر شده است. تعداد پروانه اکتشاف نسبت به دوره قبل ۶٫۶ درصد رشد، گواهی کشف و پروانه بهره برداری به ترتیب ۰٫۶ و ۲۵ درصد کاهش داشته است.

در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۷ در بخش حمل و نقل جاده ای، کالاهای داخلی ۲۱۸٫۳ میلیون تن و ترانزیت کالاهای جاده ای ۳ میلیون تن بوده که در بخش کالاهای داخلی ۶٫۷درصد رشد و در ترانزیت کالاهای جاده ای ۳۷٫۵ درصد کاهش نشان می دهد.
همچنین در ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ از میان ۴۴ محصول منتخب صنعتی و معدنی، ۱۹ محصول رشد و ۲۵ محصول کاهش تولید داشته است.

سنگ آهن با ۲۴٫۲ میلیون تن ۹٫۱ درصد، فولاد خام با ۱۵٫۱ میلیون تن،۱۰٫۴ درصد رشد تولید داشته اند.

بنا بر این گزارش، در ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ تعداد ۵۰ طرح سرمایه گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه گذاری۸۳۷ میلیون دلار، به تصویب هیأت سرمایه گذاری خارجی رسیده است.

در راستای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی، تا پایان آبان ۱۳۹۷ جمعا مبلغ ۲۶۶۷٫۱ میلیارد تومان تسهیلات به ۱۹۵۳ واحد پرداخت شده است.

اخبار مرتبط:

دستورالعمل جدید گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید