شاخص قیمت موادغذایی فائو افزایش یافت

شاخص قیمت موادغذایی فائو افزایش یافت

شاخص قیمت موادغذایی فائو افزایش یافت 700 260

شاخص قیمت موادغذایی فائو افزایش یافت

سازمان غذا و کشاورزی (فائو) در تازه‌ترین بررسی‌ خود اعلام کرد که شاخص قیمت‌های موادغذایی جهان در ماه فوریه به ۵/ ۱۶۷ واحد رسید که نسبت به ماه پیش از آن ۷/ ۱ درصد افزایش نشان داده است. این افزایش شاخص قیمت‌ها تا حدود زیادی ناشی از افزایش قیمت‌های مواد لبنی بوده است.

این شاخص که نشان‌دهنده تغییرات ماهانه قیمت‌ یک سبد متشکل از کالاهای غذایی است،‌ درحال‌حاضر در بالاترین سطح از ماه اوت ۲۰۱۸ تاکنون قرار دارد، اما هنوز نزدیک به ۳/ ۲ درصد پایین‌تر از سطح ماه مشابه سال گذشته است.

بر این اساس، میانگین شاخص قیمت غلات در ماه فوریه ۱۶۹ واحد بود که افزایش شدیدی نسبت به ماه ژانویه نشان داد و علت آن افزایش قیمت‌ ذرت بوده است.

فائو همچنین اعلام کرد که شاخص قیمت روغن گیاهی با ۸/ ۱ درصد افزایش به ۵/ ۱۳۳ واحد رسید که از اکتبر سال ۲۰۱۸ تاکنون در بالاترین سطح قرار گرفته است. این افزایش نیز ناشی از افزایش قیمت روغن پالم، سویا و آفتابگردان بوده است. شاخص قیمت گوشت نیز کمی افزایش یافت که ناشی از افزایش قیمت گوشت گاو و خوک بوده است. شاخص قیمت مواد لبنی اما نسبت به ماه ژانویه ۶/ ۵ درصد افزایش یافت که این افزایش ناشی از تقاضای شدید برای واردات پودر سرشیر، پودر شیر کامل و پنیر بوده است. انتظارات برای افت تولید کره نیز به افزایش قیمت این کالا دامن زد. بر این اساس، شاخص قیمت شکر فائو نسبت به ماه ژانویه ۲/ ۱ درصد افزایش یافت که علت عمده آن نگرانی‌ها از چشم‌انداز تولید در برخی از کشورهای عمده تولید‌کننده بود. فائو همچنین پیش‌بینی کرده است تولید گندم جهان در سال ۲۰۱۹ احیا شود و ۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

بخش کشاورزی ؛ نجات دهنده اقتصاد
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید