صنعت غذایی و آشامیدنی در میان صنایع ارزش‌افزوده بالا

صنعت غذایی و آشامیدنی در میان صنایع ارزش‌افزوده بالا 700 260 poweruser

صنعت غذایی و آشامیدنی در میان صنایع ارزش‌افزوده بالا

صنعت غذایی و آشامیدنی در میان صنایع ارزش‌افزوده بالا

صنعت غذایی و آشامیدنی ایران؛ صنعتی شکوفا، حتی در شرایط تحریم

بررسی‌های صورت گرفته از صنعت غذایی و آشامیدنی کشور در سال ۹۷، حاکی از آن است که «کاهش موجودی مواد اولیه به کمترین میزان» و «افزایش بی‌رویه قیمت مواد اولیه» چالش‌برانگیزترین مسائلی بوده‌اند که فعالان این گروه صنعتی در سالی که گذشت با آن دست‌ و پنجه نرم کردند.

این مطلب بخشی از پرونده سالنامه نوروزی پایگاه خبری اتاق ایران با عنوان اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۷ و چشم‌انداز سال ۱۳۹۸ است که به بررسی وضعیت ۴۲ شاخص اقتصادی و پیش‌بینی آن‌ها در‌ سال پیش‌رو می‌پردازد.

خلاصه تجارت خارجی بخش کشاورزی و صنایع غذایی در ۱۰ ماهه سال۹۷

صنعت غذایی و آشامیدنی در میان صنایع ارزش‌افزوده بالا

وضعیت صنعت در سال ۹۷

محصولات صنعت غذایی و آشامیدنی را می‌توان در میان صنایع دارای ارزش‌افزوده بالا قرارداد؛ رشته فعالیتی که با برخورداری از سهم ۵ درصد از سهم ۳۳ درصدی ارزش ستانده صنعتی و ۲۴٫۵ درصدی از ارزش‌افزوده در برنامه اول توسعه توانست عنوان مهم‌ترین رشته فعالیت صنعتی در کشور را به خود اختصاص دهد.

پس از خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌های این کشور علیه ایران از اردیبهشت‌ماه سال ۹۷، اگرچه مقامات دولتی آمریکا به کرات اظهار داشتند که دو صنعت غذا و دارو مشمول تحریم‌های این کشور نیستند، اما بنا بر گفته فعالان صنعت غذایی و آشامیدنی کشور، عدم انتقال پول و عدم توجه دولت در تخصیص ارز به بخش خصوصی از محل فروش نفت یا آورده‌های ارزی که از خارج از کشور به دست می‌آید، باعث شد تا صنایع غذایی کشور در سال ۹۷ با بحران کمبود نقدینگی و کمبود مواد اولیه دست‌وپنجه نرم کند.

بر اساس آخرین آمار منتشرشده در رابطه با شاخص مدیران خرید (PMI) که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران منتشر می‌شود، در بخش صنعت غذایی و آشامیدنی فعالان بخش خصوصی اظهار کرده‌اند، «کاهش موجودی مواد اولیه به کمترین میزان خود» و در مقابل «افزایش بی‌رویه قیمت مواد اولیه در این گروه»، بزرگ‌ترین مشکل فعالان صنعت غذایی و آشامیدنی کشور در ماه‌های پایانی سال ۹۷ بوده است؛ همچنین علیرغم کاهش میزان فروش در گروه صنایع غذایی، موجودی محصول در انبارها نیز در پایین‌ترین حد در بین تمامی گروه‌هایی بوده است که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران بررسی شده‌اند.

به رغم مشکلات داخلی در صنعت غذایی و آشامیدنی، نکته قابل‌توجه در سال ۹۷، سیر صعودی صادرات و واردات صنایع تبدیلی غذایی کشور است. افزایش صادرات صنایع تبدیلی غذایی بر اساس آخرین آمار منتشرشده (۱۰ ماهه نخست سال ۹۷) در حالی رقم خورده که ارزش کل صادرات غیرنفتی کشور با ۲٫۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل روبه‌رو شده است.

تراز تجاری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۷ و مقایسه آن با مدت مشابه سال‌های ۹۰ الی ۹۶

صنعت غذایی و آشامیدنی در میان صنایع ارزش‌افزوده بالا
مخرب‌های هفت‌گانه کسب‌وکارها
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید