روند تغييرات نرخ تورم طى يک سال اخير

روند تغییرات نرخ تورم طى یک سال اخیر

روند تغییرات نرخ تورم طى یک سال اخیر 700 250

روند تغییرات نرخ تورم طى یک سال اخیر

شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در اردیبهشت ١٣٩٨ با ۱.۵ درصد افزایش نسبت به فروردین ١٣٩٨ به حدود ١٧٣.۵رسیده است. این رقم در مقایسه با اردیبهشت سال ١٣٩٨، حدود ۵۲ درصد رشد داشته است. در اردیبهشت ١٣٩٨ از سرعت رشد شاخص بهای مصرف‌کننده کاسته شده؛ به طوری که به نظر می‏‌رسد در اردیبهشت ١٣٩٨ متوسط قیمت‏‌ها با کمترین سرعت طی هفت ماه اخیر افزایش یافته است.

با توجه به اینکه نرخ تورم ماهانه اقلام خوراکی، آشامیدنی در اردیبهشت ١٣٩٨ منفی بوده، به نظر می‏‌رسد کاهش متوسط قیمت این اقلام نسبت به فروردین ١٣٩٨، مهم‏ترین عامل افت سرعت افزایش شاخص بهای مصرف‌کننده در اردیبهشت ١٣٩٨ باشد.

یکی دیگر از عوامل موثر بر آن، متوسط قیمت مسکن (اجاره و خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی) است که سهم ٣١.١ درصدی در محاسبه شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی دارد و نرخ رشد آن در اردیبهشت ١٣٩٨ نسبت به رقم مشابه در فروردین ١٣٩٨ کاهش یافته است.

در میان کالاها و خدمات مصرفی طی اردیبهشت ١٣٩٨، متوسط قیمت نان و غلات با رشد ٨.٣ درصدی و گروه شکر با رشد ١٣.٨ درصدی نسبت به ماه قبل، بالاترین افزایش را داشته‏‌اند.

اگرچه سرعت افزایش قیمت کالاها و خدمات مصرفی در اردیبهشت ١٣٩٨ نسبتاً کاهش یافته، اما در مقایسه با مدت مشابه سال ١٣٩٧ همچنان با شیب تندی در حال افزایش است.

متوسط قیمت خوراکی و آشامیدنی‏‌ها در اردیبهشت ١٣٩٨، حدود ٨٢ درصد نسبت به اردیبهشت ١٣٩٧ رشد داشته است.

 

جهت مطالعه روی تصویر کلیک کنید

گمرک و پیشنهاد تلفیق دفتر ارزش گمرک با وزارت صمت

اخبار مرتبط:

برگزاری دوره آموزشی HACCP
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید