مدیریت منابع ارزی و ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضروری

مدیریت منابع ارزی و ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضروری 700 260 poweruser

مدیریت منابع ارزی و ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضروری

ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضروری برای مدیریت منابع ارزی

در راستای مدیریت منابع ارزی سال گذشته واردات ۱۳۳۹ قلم کالا و امسال واردات ۱۴۳ قلم کالای غیر ضروری ممنوع اعلام شد.

در راستای مدیریت منابع ارزی کشور سال گذشته واردات ۱۳۳۹ قلم کالا و امسال واردات ۱۴۳ قلم کالای دیگر ممنوع شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت محمد شریعتمداری سال گذشته در تاریخ ۹۷٫۳٫۳۰ مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را در مورد ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالای وارداتی غیرضروری برای اجرا به سازمان توسعه تجارت ابلاغ کرد و طی آن ۱۳۳۹ ردیف تعرفه کالا ممنوع شد.

همچنین در هفته گذشته سید مهدی نیازی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت اعلام کرد، با توجه به اولویت‌بندی ارزی از ۸ اردیبهشت واردات ۱۴۳ قلم کالای غیر ضروری ممنوع شده است.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات از جمله اقلام ممنوعه وارداتی را غذای سگ و گربه اعلام کرد.

براین اساس از سال گذشته تاکنون در راستای مدیریت منابع ارزی واردات حدود ۱۵۰۰ قلم کالای غیر ضروری ممنوع شده است.

مشمولان جدید تامین ارز۹۸

مدیریت منابع ارزی با جلوگیری از واردات بی رویه، کالاهای غیرضروری و رانتی

جلوگیری از واردات بی رویه، کالاهای غیرضروری و رانتی اتلاف کننده منابع محدود ارزی

تشدید برخورد با قاچاقچیان کالا و ارز، برخورد با عوامل مخل بازار خصوصا کسانی که صرفا با انگیزه سفته بازی و یک شبه ره صد ساله رفتن به دنبال خرید و فروش ارز هستند.

مدیریت منابع محدود ارزی در جنگ اقتصادی نه تنها امری اجتناب ناپذیر بلکه امری کاملا ضروری است.

تهیه فهرستی برای جلوگیری از واردات کالاهای غیر ضروری امری دشوار و اتلاف کننده زمان و منابع است؛ بنابراین، تهیه فهرستی برای واردات کالاهای ضروری و سپس الویت بندی آنها و تخصیص ارز بر اساس الویت ها، جهت تخصیص بهینه و مدیریت بهتر منابع ارزی امری بدیهی است.

در این مدیریت باید مشخص شود که واردات چه کالایی ضروری است و بر اساس ضرورت آنها را الویت بندی نمود، و سپس مشخص کرد که چه مقدار کالا وارد شود و در نهایت میزان ارز لازم برای آن تخصیص داده شود.

الویت بندی باید بر اساس کشش قیمتی تقاضا باشد، مثلا برای کالایی که کشش قیمتی تقاضا در آن صفر است و منحصر به فرد تلقی می شود به عبارت دیگر کالایی که مشابه یا جایگزینی ندارد، مانند دارو و …، که هرچقدر قیمت آن تغییر کند ولی میزان تقاضای این کالاها ثابت است، بنابراین با اطمینان به مصرف کنندگان می توان در بلند مدت شاهد ثبات نسبی بازار این کالاها بود.

با توجه به اینکه در مدیریت منابع ارزی، شفافیت زیادی به وجود خواهد آمد، اکثر کسانی که از عدم شفافیت و رانت ها نفع می برند، قطعا در مقابل مدیریت منابع ارزی خواهند ایستاد، از طرف دیگر هزینه گزاف ایجاد مدیریت منابع ارزی را دستاویز قرار خواهند داد، اما با توجه به شفافیت حاصل و منافع بلندمدت مدیریت منابع ارزی قطعا موثر و کارا خواهد بود. نقص های احتمالی آن نیز به مرور زمان، قابل برطرف شدن است.

از سوی دیگر باید فهرستی برای منع صادرات اقلام ضروری مردم تهیه شود، که تولید آنها به اندازه مصرف داخلی هم نیست اما در حال حاضر صادرات این کالاها به دلیل تورم ارزی و ایجاد ارز لازم برای واردات بی رویه رونق گرفته است. کالاهایی که عمدتا جزء ضروری ترین مایحتاج روزانه مردم هستند، اما به دلیل منافع ارزی بازار صادراتی پر رونقی پیدا کرده اند، اما مردم در بازار داخلی کشور خودمان با کمبود و در نتیجه با افزایش قیمت این کالاها دست به گریبان شده اند.

اخبار مرتبط: خاص نگری و شعار زدگی آفت فعالیت اقتصادی/ مشمولان جدید تامین ارز۹۸/ گمرک ایران و وزارت صمت صف‌های ورود کالا کاهش می‌یابد؟ / واردات کالاهای واسطه‌ای در سرلیست / پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد / شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان / ارز صادراتی تصمیمات جدید و ابهامات جدید / راهکارهای سه‌گانه بخش‌خصوصی برای مدیریت بحران / جزئیات نحوه برگشت ارز صادراتی تصویب شد / به همت انجمن واردکنندگان / موادغذایی و آشامیدنی تصویب شد / پیشنهاد راهکار عملیاتی فعالان اقتصادی برای خروج از تنگنای ارزی / دستورالعمل جدید گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا / نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی ۳ برابر شده است / بررسی پرونده های IRC و GMP / ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با محیط کسب‌وکار / نشست با مدیر کل فرآورده های غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو / اولویت ویژه ثبت سفارش و تأمین ارز امسال با مواد اولیه و واسطه ای است / فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان عملیاتی شد / گشایش سوم در واردات / روش و محدوده ارائه خدمات بانک کونلون چین / واردات مواداولیه شرط مهم تداوم تولید / بدل ایران به تحریم سوئیفت / راه اندازی بازار متشکل ارزی تا ۲ هفته آینده + ویدئو/ مقررات ارزی

واردکنندگان متعهد شاه‌کلید عبور از تحریم
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید