شامخ ؛ جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI)

شامخ ؛ جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI) 700 260 poweruser

شامخ ؛ جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI)

شامخ ؛ جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI)

فعالان اقتصادی نسبت به آینده همچنان خوش‌بین هستند

افت و خیز انتظارات بنگاه‌ها

جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI) که یکی از دقیق‌ترین شاخص‌های نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور است، حاکی از این است که فعالان اقتصادی نسبت به آینده تولید همچنان خوش‌بین هستند؛ اما انتظارات آنها با افت و خیزهایی همراه شده است. رقم شاخص مدیران خرید (شامخ) در خردادماه ۶۶/ ۵۰ واحد محاسبه شده که نشان می‌دهد اقتصاد هنوز در وضعیت رونق است؛ با این حال این رقم کمتر از انتظارات بنگاه‌ها است که در ماه قبل از آن (اردیبهشت‌‌ماه) پیش‌بینی شده بود. در این میان،‌ فعالان اقتصادی معتقدند که رونق ادامه پیدا می‌کند و وضعیت تولید در تیرماه بهتر از خرداد ماه می‌شود. نکته جالب‌ توجه این است که با وجود شرایط سخت محیط کسب‌وکار و تشدید تحریم‌های اقتصادی، فعالان صنعتی از فروردین‌ماه امسال تاکنون، همواره انتظار افزایش تولید برای ماه بعد را داشته‌اند. «مقدار تولید محصولات»، «میزان سفارش‌های جدید»، «سرعت انجام و تحویل سفارش»، «موجودی مواد اولیه»، «میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی»، ۵ مولفه اصلی در محاسبه شامخ است. در محاسبات شامخ خردادماه، «سرعت انجام و تحویل سفارش» به رقم ۶۹/ ۵۸ واحد رسیده که بیشترین میزان در میان ۵ مولفه اصلی شامخ است؛ اما در مقابل «موجودی مواد اولیه خریداری شده» با رقم ۳۶/ ۴۲ کمترین مقدار در میان ۵ مولفه اصلی را ثبت کرده است.

شاخص مدیران خرید (PMI) موسوم به شامخ برای خردادماه استخراج و منتشر شد. در گزارش مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران، شامخ خردادماه امسال ۶۶/ ۵۰ واحد محاسبه شده که نسبت به شامخ ماه قبل (۳۹/ ۶۱ واحد) ۷۳/ ۱۰ واحد (معادل ۴۷/ ۱۷ درصد) کاهش پیدا کرده است. این عدد نشان می‌دهد که انتظارات بنگاه‌های اقتصادی به خط مرزی رونق و رکود رسیده است. اما شاخص انتظارات تولید در ماه آینده با رقم ۸۴/ ۵۶ بهبود نسبی وضعیت بخش صنعت در تیر ماه را پیش‌بینی می‌کند. براساس این گزارش، شامخ اردیبهشت‌ماه نشان می‌داد که خوش‌بینی برای رشد تولید نسبت به شامخ فروردین‌ماه زیاد است؛ اما داده‌ها و اطلاعات شامخ خردادماه از خنثی‌سازی بخش عمده‌ای از رشد و خوش‌بینی اردیبهشت‌ماه مدیران نسبت به تولید خبر می‌دهد و گویای ثبات نسبی اوضاع نسبت به ماه قبل است. براساس ارزیابی‌ها مقدار تولید در خردادماه تغییر چندانی نکرده، سفارشات جدید و فروش، اندکی کاهش داشته و میزان استخدام صنعتی نیز تا حدودی افزایش نشان می‌دهد. نکته قابل‌تأمل در بررسی این شاخص آن است که از مهرماه سال ۱۳۹۷ (انتشار اولین گزارش شامخ) تاکنون، قیمت مواد اولیه همواره صعودی و موجودی مواد اولیه همواره رو به کاهش بوده است. داده‌های حاصل از گزارش پایش ملی محیط کسب‌وکار نیز موید همین امر است. همچنین از پاییز سال ۱۳۹۶ تا انتهای سال ۱۳۹۷، اصلی‌ترین مشکل فعالان اقتصادی، بی‌ثباتی و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن قیمت‌ها (مواد اولیه و محصولات) عنوان شده است. بررسی روند شاخص شامخ از زمان انتشار در ایران تاکنون حاکی از آن است که کمترین رقم این شاخص در فروردین‌ماه امسال ثبت شده که البته به‌واسطه تعطیلی نیمی از این ماه قابل‌توجیه شده است. در آن‌سو اردیبهشت‌ماه رکورددار بیشترین رشد شامخ بوده است.

شامخ ؛ جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI)

شامخ یا همان شاخص مدیران خرید (PMI) مقیاسی است که مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران، از طریق دریافت پاسخ بنگاه‌های نمونه در صنایع مختلف به سوالات مشخص استخراج می‌کند. شاخص شامخ که اوایل هرماه منتشر می‌شود، رونق، رکود یا ثبات کسب‌وکارهای موردبررسی و چشم‌انداز انتظاری آنها در آینده را نشان می‌دهد. در جریان استخراج این شاخص، اگر عدد شامخ بیش از ۵۰ واحد باشد، نشان می‌دهد که اقتصاد در حال‌ توسعه است، درحالی‌که هر رقمی زیر ۵۰ واحد، از قرار داشتن اقتصاد در شرف انقباض و رکود حکایت دارد. براساس محاسباتی که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران برای استخراج شامخ خرداد ۱۳۹۸ انجام شده، شامخ این ماه ۶۶/ ۵۰ واحد بوده که نسبت به ماه قبل افت نسبتا قابل‌توجهی را تجربه کرده و با خنثی کردن بخش عمده رشدی که در اردیبهشت داشته دوباره به مرز ۵۰ واحد برگشته است. در محاسبات شامخ خردادماه، شاخص «سرعت انجام و تحویل سفارش» به رقم ۶۹/ ۵۸ واحد رسیده که بیشترین میزان شاخص در میان ۵ مولفه اصلی شامخ بوده است، اما در مقابل شاخص «موجودی مواد اولیه خریداری شده» با رقم ۳۶/ ۴۲ به کمترین مقدار در میان ۵ مولفه اصلی شامخ رسیده است. در این ماه شاخص «میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی» با بهبود بسیار جزئی به ۴۳/ ۵۳ واحد رسیده و نسبت به ماه قبل ۱۳/ ۰ واحد بهبود یافته است، ضمن اینکه شاخص «انتظارات تولید در ماه آینده» نیز با رقم ۸۴/ ۵۶ واحد، ادامه بهبود جزئی وضعیت بخش صنعت در خردادماه را پیش‌بینی می‌کند.

عوامل کاهش قیمت دلار
مطالب مشابه

تحلیل اقتصادی شامخ: شاخص شامخ کل در خردادماه حکایت از ثبات نسبی اوضاع نسبت به ماه قبل دارد. مقدار تولید در این ماه تغییر چندانی نکرده، سفارش‌های جدید و فروش، اندکی کاهش داشته و میزان استخدام صنعتی نیز اندکی افزایش نشان می‌دهد. در بررسی این شاخص مشخص شده که از مهرماه سال ۱۳۹۷ تاکنون، قیمت مواد اولیه همواره صعودی و موجودی مواد اولیه همواره رو به کاهش بوده است. همچنین از پاییز سال ۱۳۹۶ تا انتهای سال ۱۳۹۷، اصلی‌ترین مشکل فعالان اقتصادی، بی‌ثباتی و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن قیمت‌ها عنوان شده است. علاوه‌بر آن از مهر سال ۱۳۹۷ تاکنون، صادرات کالا نیز همواره نزولی بوده است. موجودی انبار نیز از وضعیت چندان مناسبی برخوردار نیست و بعد از نزول چند ماهه، در خردادماه نسبت به ماه قبل، بهبود اندکی نشان می‌دهد. نکته جالب‌توجه آن است که باوجود شرایط محیط کسب‌وکار و تشدید تحریم‌های اقتصادی، فعالان صنعتی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸ تاکنون، همواره انتظار افزایش تولید برای ماه بعد را داشته‌اند. درمجموع، نرخ ارز، تحریم‌ها و محدودیت‌های واردات شرایطی را رقم زده است که بازار مصرف کشور به سمت تولید داخل سوق داده شود و این ممکن نخواهد بود مگر از طریق اتخاذ سیاست‌های صنعتی مناسبی که موجب تقویت بخش صنعت کشور شود.

شامخ ؛ جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI)

صنایع غذایی: عدد شامخ گروه صنایع غذایی در خردادماه ۱۳۹۸ رقم ۸/ ۴۹ اعلام شده است که اندکی نسبت به ماه قبل بدتر شده است. این در حالی است که رقم شامخ اردیبهشت (عدد شامخ ۵۲/ ۵۴) بیانگر بهبود در این صنعت در اردیبهشت به نسبت فروردین (رقم شامخ ۲۹/ ۳۹) بود. اعداد شامخ مربوط به مولفه‌های اصلی این صنعت در خردادماه شامل مقدار تولید محصولات، میزان سفارش‌های جدید، سرعت انجام و تحویل سفارش، موجودی مواد اولیه و میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی به ترتیب ارقام ۹/ ۴۴، ۹/ ۴۵، ۲/ ۶۲، ۹/ ۴۲ و ۱/ ۵۶ عنوان شده‌اند که به‌غیراز مولفه‌های سرعت انجام و تحویل سفارش و میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی که بهبود یافته‌اند، سایر مولفه‌ها به نسبت ماه قبل کاهش و درنتیجه تضعیف شده‌اند. ازجمله مشکلات صنعت غذا در ایران (همانند سایر صنایع) مشکل تامین مواد اولیه است. با بررسی دو مولفه موجودی مواد اولیه و قیمت خرید مواد اولیه در گزارش‌های شامخ به این امر می‌توان پی برد. با توجه به آنکه صنایع غذایی دارای وابستگی به واردات موادی نظیر رنگ‌ها، خوراکی‌ها، اسانس‌ها، مواد شیمیایی و… هستند، به‌نظر می‌رسد دلیل این امر کاهش نسبی قیمت دلار و ثبات نسبی به وجود آمده در بازار ارز است. طی سال گذشته از یکسو نوسانات قیمت ارز و از سوی دیگر تغییر مکرر قوانین مربوط به واردات، ثبت سفارش‌ها و موارد دیگر، سبب نوسان و افزایش قیمت مواد اولیه شده بود.

بنابراین به نظر می‌رسد استمرار ثبات در بازار ارز بتواند مولفه قیمت خرید مواد اولیه و موجودی مواد اولیه را در این بازار از شرایط بدتر به سمت شرایط بهبود سوق دهد. نکته حائز اهمیت دیگر اظهار بدتر شدن مولفه میزان فروش محصولات توسط فعالان اقتصادی (عدد شامخ ۹/ ۴۲) این صنعت است. این مهم در حالی رخ داده است که انتظارات تولید مثبت بود. ضمن آنکه به‌رغم اعلام کاهش میزان فروش محصولات در خردادماه، بازهم انتظارات تولید در ماه آینده (عدد شامخ ۲/ ۶۲) مثبت ارزیابی شده است. در گزارش خردادماه مولفه موجودی محصول (انبار) پس از گذر چهار ماه (بهمن و اسفند ۱۳۹۷ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۸) با ثبت رقم شامخ ۵۲ نسبت به ماه قبل در حال افزایش ارزیابی شده است.

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید