چالش های موجود برای واردات مواد اولیه صنعت غذا

چالش های موجود برای واردات مواد اولیه صنعت غذا 700 260 poweruser

چالش های موجود برای واردات مواد اولیه صنعت غذا

چالش های موجود برای واردات مواد اولیه صنعت غذا

انجمن واردکنندگان موادغذایی و آشامیدنی تشریح کرد: اعلام شرایط اضطرار برای دستیابی به مواد اولیه باکیفیت و مرغوب در صنایع غذایی و آشامیدنی کشور

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند زمینه توسعه رقابت‌پذیری صنایع غذایی در ایران را فراهم کند، دسترسی به مواد اولیه باکیفیت و قیمت مناسب است. صنایع تبدیلی و غذایی ایران از این نظر دچار مشکل است.

تمام واحدهای تولیدی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با مشکل تأمین مواد اولیه روبه‌رو هستند. اگر واحدهای تولیدی ما نتوانند مواد اولیه خود را تأمین کنند، چرخه اقتصاد ما دچار مشکلات بزرگ‌تری خواهد شد.

به دلیل تحریم های ظالمانه از سوی آمریکا و به تبع آن قطع ارتباط و یا کاهش شدید سطح همکاری از سوی شرکت های تولید کننده خارجی مواد اولیه صنعت غذا و عدم تمایل آنها به انجام معاملات نقدی و یا هر نوع دیگر، قیمت مواد و تجهیزات از نوسانات بیشتری برخوردار است که این موضوع، سودآوری صنایع داخلی را با تردید بیشتری مواجه کرده است.

علاوه بر تحریم های خارجی که خود موانع سختی برای فعالین اقتصادی ایجاد نموده است، از دیگر سو فعالان عرصه تولید و تجارت با تحریم های داخلی نیز دست به گریبان اند. در حال حاضر نحوه تخصیص ارز به واردات مواد اولیه، عدم تمایل عدم تمایل شرکت های خارجی به هرگونه ارتباط مالی با سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران و موضوعاتی از این دست از دغدغه‌های اصلی فعالین اقتصادی به‌ویژه صنعت غذا است.

از آنجا که تولید در اقتصاد ایران به شدت به واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه وابسته است و باید اذعان کرد ادامه چنین شرایطی، افزایش هزینه‌های تولید، رکود و تعطیلی صنایع را در پی خواهد داشت.

در همین راستا انجمن واردکنندگان موادغذایی و آشامیدنی به عنوان تنها تشکل ملی برای تأمین کنندگان و واردکنندگان مواد اولیه صنعت غذا و آشامیدنی در کشور، جهت رفع مشکلات روزافزون در روند فعالیت عرصه تولید، صنعت و تجارت کشور برای افراشته نگاه داشتن پرچم اقتصادی کشورمان، از بدو آغاز این سری از پیچیدگی ها و مشکلات اقدام به برگزاری جلسات تخصصی با اعضای خود نمود و همچنین در چندین نوبت متناوب با ارسال اطلاعیه و فراخوان معضلات و چالش های موجود را از اعضای انجمن دریافت کرد و با گردآوری تمام موارد ارسالی از ایشان و نیز متخصیصن و مشاوران نخبه کشور، مشکلات روز و همچنین مشکلات فرا راه این حوزه از اقتصاد کشور را تجمیع، بررسی و دسته بندی نمود.

صبح روز چهارشنبه نهم مرداد ماه، هیئت مدیره انجمن جلسه ای در سازمان غذا و دارو با حضور دکتر مفید مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی و خانم دکتر رحمانی معاونت این اداره کل برگزار نمود.

این نشست که دو ساعت به طول انجامید با محوریت اعلام شرایط اضطرار و بررسی مصادیق و مستندات تجمیع شده از مشکلات موجود برای دریافت پروانه بهداشتی ورود GMP از جمله قطع ارتباط و یا کاهش شدید سطح همکاری از سوی شرکت های تولید کننده خارجی، عدم امکان تهیه و ارائه مستندات درخواستی از سوی اداره کل نظارت بر مواد غذایی، عدم تمایل شرکت های خارجی به هرگونه ارتباط مالی با سفارتخانه های ج ا ایران و در نتیجه عدم توانایی در لگالیزاسیون مدارک درخواستی، کمبود مواد اولیه و نیاز به جایگزین کردن برخی از تأمین کنندگان اروپایی با تأمین کنندگان آسیایی، عدم امکان انجام بازرسی های لازم و پرداخت هزینه های مرتبط، عدم تمایل از سوی کارخانجات خارجی برای بازدید، ناهمواری شرایط بازدید از کارخانجات خارجی، عدم تمایل شرکت های چند ملیتی به هرگونه ارتباط با ایران، برگزار شد.

نمایندگان اعضای انجمن واردکنندگان موادغذایی و آشامیدنی درخواست این تشکل ملی را مبنی بر تسهیل شرایط دریافت و تمدید GMP در شرایط اضطرار کنونی و رفع مشکلات تولید در صنایع غذایی کشور اعلام نمودند.

واردات ۱۰۰ قلم جنس توسط مرزنشین‌ها آزاد شد + فهرست کالاها
مطالب مشابه

پس از گفت و شنودهای کارشناسی دو طرف، دکتر مفید ضمن اعلام قدردانی از پیگیری های انجمن جزء لاینفک تولید در صنعت غذای کشور در راستای صیانت از سلامت و امنیت غذایی میهن و همچنین پذیرش شرایط نابسامان کنونی درخواست کرد انجمن به عنوان بازوی اصلی مشورتی و تخصصی اداره کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی، سازمان غذا و دارو را برای رسیدن به فضایی امن و مطلوب همراهی نماید.

در پایان مقرر شد پس از بررسی های دو سویه طی هفته های آتی، انجمن واردکنندگان موادغذایی و آشامیدنی نظرات خود را برای دستابی به راهکارهای اجرایی و عملیاتی به مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی ارائه نماید.

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید