به جای نقد، راهکار بدهیم

به جای نقد ، راهکار بدهیم

به جای نقد ، راهکار بدهیم 700 260

شافعی خطاب به بخش‌خصوصی:

به جای نقد ، راهکار بدهیم

رئیس اتاق ایران خطاب به فعالان بخش‌خصوصی گفت: ایرادی متوجه بخش‌خصوصی است که «فراوان» نقد بیان می‌کند اما «اندک»، راهکار ارائه می‌دهد. در شرایط کنونی برای ثمر یافتن مطالباتمان باید به انضمام نقد و پیگیری، تحلیل و راهکار موثر نیز بیان کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: گروهی، فعالان اقتصادی را «سرباز» و چه‌بسا «سردار» جنگ اقتصادی خطاب می‌کنند اما در عمل، اقداماتشان به‌گونه‌ای است که عرصه را بر فعال اقتصادی تنگ کرده است. غلامحسین شافعی در نشست مشترک هیات نمایندگان اتاق مشهد با رئیس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی افزود: موانع موجود در مسیر فعالیت‌های اقتصادی به دو بخش «داخلی» و «خارجی» تقسیم می‌شود که چالش‌های «بیرونی» شاید از توان و اراده ما خارج باشند اما راه‌حل عمده مشکلات «درونی» در اختیار خود ماست.

او تاکید کرد: بپذیریم چالش‌هایی که خودمان ساختیم و مانع‌تراشی‌هایی که انجام دادیم به‌مراتب بیشتر از مشکلات و تحریم‌های تحمیلی خارجی است. البته که این تحریم‌ها باعث سوءاستفاده گروهی نیز شده اما نباید تخلفات آنها به همه فعالان این عرصه تعمیم پیدا کند و مانعی برای فعالیت‌های اقتصادی در کشور شود. رئیس اتاق مشهد با بیان اینکه بارها تاکید کرده‌ایم با قوانین دوران صلح نمی‌توان ساختارهای ایام جنگ اقتصادی را اداره کرد، گفت: بسیاری از بندهایی که در دوران صلح به‌پای فعالان اقتصادی بسته شده، از مشکلات مربوط به چک‌های برگشتی گرفته تا مباحث و مسائل حوزه مالیاتی، باید در وضعیت دشوار جنگ اقتصادی گشوده شود. گشایش‌هایی ازاین‌دست می‌توانند عامل حیات دوباره واحدهای تولیدی باشند و پس از بازگشت به شرایط عادی نیز می‌توان، امتیازات اعطایی را جبران کرد.

البته طرحی در دست بررسی است تا چنانچه میسر شود، شماری از قوانین که در شرایط کنونی جنبه بازدارنده دارند، در سال‌های ۹۸ و ۹۹ اجرایی نشوند که اگر این مهم محقق شود، نتایج خوبی حاصل خواهد آمد. البته که نظارت‌ها نیز باید به‌گونه‌ای باشد تا بستر سوءاستفاده نیز شکل نگیرد. او به رسالت‌های بخش‌خصوصی نیز اشاره‌ و اظهار کرد: ایرادی نیز متوجه بخش‌خصوصی است که «فراوان» نقد بیان می‌کند اما «اندک»، راهکار ارائه می‌دهد. در شرایط کنونی برای ثمر یافتن مطالباتمان باید به انضمام نقد و پیگیری، تحلیل و راهکار موثر نیز بیان کنیم.

او تاکید کرد: خوشبختانه امروز انجمن‌ها و تشکل‌های اقتصادی توانمندی در کشور فعال هستند که می‌توانند به مدد ظرفیت‌های کارشناسی خود، بر چند مشکل عمده متمرکز شده و برای آنها چاره‌جویی کرده و مسیر حل چالش‌ها را نیز مستندسازی کنند. شافعی متذکر شد: برگزاری سمینارها و همایش‌ها، نمی‌تواند به‌تنهایی راهگشا باشد و باید برای حصول اطمینان از کسب نتیجه، بسته‌ها و راهکارهای عملیاتی تدوین کرده و روی میز مسوولان بگذاریم و سپس تحقق آنها را مطالبه کنیم.

 

بخش‌خصوصی ؛ اتاق تجارت یا اتاق واردات؟
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید