تسهیل تأئید اسناد گواهی بهداشت

تسهیل تأئید اسناد گواهی بهداشت 700 260 poweruser

تسهیل تأئید اسناد گواهی بهداشت

تسهیل تأئید اسناد گواهی بهداشت

از سوی انجمن وارد کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی انجام گرفت

از سال گذشته در پی تحریم های موجود مشکلات روزافزون و پچیده‌ای در مسیر فعالیت وارد کنندگان و تأمین کنندگان مواد اولیه صنایع غذایی و آشامیدنی ایجاد شد. یکی از مهمترین آنها مشکل لگالیزاسیون گواهی بهداشت توسط سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران می باشد.

از همین رو انجمن وارد کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی بنا به تعهد و مسئولیت خود در قبال ایجاد رونق تولید در کشور و با هدف تسهیل و رفع مشکلات موجود بر مبنای قوانین اقدام به برگزاری نشست های متعدد، ارائه نظرات کارشناسی و همچنین ارائه راهکارهای عملیاتی به مراجع ذیربط از جمله معاونت اقتصادی و اداره تأیید اسناد وزارت امور خارجه و نیز سازمان غذا و دارو نمود.

در همین راستا ظهر دیروز (شنبه بیست و ششم مرداد ماه) هیئت مدیره انجمن نشستی در وزارت امور خارجه با حضور دکتر کوزه چی مدیرکل اداره تسهیل تجارت خارجی وزارت امور خارجه و همکاران اداره تأیید اسناد وزارتخانه متبوع برگزار نمود.

در ابتدای این نشست محمد فراهانی رئیس هیئت مدیره انجمن ضمن معرفی اجمالی انجمن و حوزه فعالیت اعضا واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی به شرح مشکل لگالایز کردن اسناد در شرایط تحریمی پرداخت.

وی با اشاره به چالش های فراوان حال حاضر و فرا راه فعالان اقتصادی حوزه واردات مواد اولیه صنعت غذا افزود: بسیاری از شرکت های تأمین کننده مواد اولیه کارخانجات صنایع غذایی کشور آمادگی فروش کالا به ایران را ندارند و گروهی دیگر به شرطی حاضر به تأمین مواد اولیه مورد نیاز می باشند که مشهود بر فروش به ایران نباشد و لذا از انجام عمل تأیید مدارک توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران سر باز می زنند و در صورت درخواست شرکت ها بر ضرورت انجام آن از تأمین مواد اولیه انصراف می دهند.

در ادامه سارنگ اتحادی و فائزه زارع از دیگر اعضای هیئت مدیره نیز با استناد به مدارک موجود و تجمیعی از مشکلات اعضا، معضلات عملیاتی و اجرایی این امر را بیان کردند.

کوزه چی، رئیس اداره تسهیل تجارت خارجی وزارت امور خارجه ضمن قدردانی از فعالیت‌های صورت گرفته جهت مقابله با تحریم و دستیابی به رونق اقتصادی در شرایط کنونی از سوی انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی، با اشاره به مکاتبات و جلسات پیشین انجمن با دیگر مسئولان وزارت امور خارجه و تبادل نظر فی مابین انجمن و وزارتخانه به بازخوانی و بررسی دو راهکار عملیاتی ارائه شده از سوی انجمن پرداخت.

وی خاطر نشان کرد طی جلسات داخلی وزارت خانه راهکارهای ارائه شده از سوی انجمن مورد بحث و تبادل نظر گذارده شده است.

وی خاطر نشان کرد نظر به ارائه موضوعات کارشناسی و عملیاتی از سوی انجمن مقرر شده است مشکل مطرح شده در امر لگالایز اسناد به صورت ویژه مورد بررسی اجرایی با کنسولگری ها و دیگر مراجع قرار گیرد و در سریع ترین زمان رویه ای یکسان با هدف تسهیل تجارت خارجی و تسهیل فرآیند تایید اسناد ارائه گردد.

در پایان پس از مذاکرات کارشناسی صورت گرفته در این نشست، همچنین مقرر شد اداره تأیید اسناد وزارتخانه هماهنگی های لازم را با انجمن به منظور بررسی جزئیات و اجرایی نمودن فرآیند مذکور به عمل آورند.

اخبار مرتبط: فهرست کالاهای مشمول اجرای مقررات استاندارد اجباری برای واردات در سال ۹۸ منتشر شد/ وزارت بازرگانی در آستانه رای گیری / احیای وزارت بازرگانی/ مخالفان تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس ۱۲۰ نفر+اسامی/ مروری بر آخرین وضعیت شاخص های اقتصادی منتخب/ تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران/ درخواست هیئت نمایندگان اتاق تهران/ واگذاری مجوز ارزی ۱۱۶ قلم کالا به صمت/ اعضای کمیسیون‌ های تخصصی اتاق ایران معرفی شدند/ نامه خوانساری رئیس اتاق تهران به رئیس جمهور/ دارندگان کارت بازرگانی از واگذاری کارت خود به غیر خودداری کنند / تفویض اختیارات به انجمن‌ها و تشکل‌ها / راه اندازی بازار متشکل ارزی تا ۲ هفته آینده + ویدئو/ تصمیمات ارزی در کمیته پنج نفره/ مقررات ارزی

آغاز ثبت‌نام کولبرها در سامانه جامع تجارت
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید