فائو : زنگ خطر غذایی در ۴۱ کشور جهان

فائو : زنگ خطر غذایی در ۴۱ کشور جهان 700 260 poweruser

زنگ خطر غذایی در ۴۱ کشور جهان

زنگـ خطــر غـذایی در 41 کشور جهان

«فائو» با بررسی چشم‌انداز محصولات کشاورزی در فصل سوم ۲۰۱۹ اعلام کرد

«سازمان غذا و کشاورزی ملل‌متحد (فائو)» تازه‌ترین گزارش خود از «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذا» در فصل سوم ۲۰۱۹ را منتشر کرد. براساس ارزیابی‌های جدید این سازمان درحال‌حاضر ۴۱ کشور جهان برای تامین غذای خود نیاز به کمک‌های خارجی دارند.

این سازمان مهم‌ترین دلیل سطح بالای ناامنی غذایی جهان امروز را «درگیری» اعلام کرده است، درحالی‌که شرایط آب‌وهوایی شدید نیز از دیگر عوامل کاهش سطح برداشت محصولات کشاورزی و دسترسی محدود به موادغذایی به‌شمار می‌رود. براساس ارزیابی‌های «فائو» مجموع تولید غلات ایران در انتهای ۲۰۱۹ به سطح ۶/ ۲۱ میلیون تن خواهد رسید، سطحی که نسبت به تولید حدود ۲۰ میلیون تنی ۲۰۱۸ افزایش ۵/ ۷ درصدی خواهد داشت.

انتظار می‌رود در سال‌ زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ عرضه جهانی غلات تحت‌تاثیر افزایش سطح تولیدات در فصل سوم، نسبت به پیش‌بینی قبلی بیشتر شود. با این وجود، برای پاسخگویی به افزایش پیش‌بینی‌شده مصرف این سال، سطح ذخایر این محصولات نیاز به کاهش خواهد داشت، هر چند کمتر نسبت به پیش‌بینی قبلی. در این رابطه پیش‌بینی‌های جدی «فائو» حکایت از آن دارد که تولید محصولات غلات جهان در پایان سال زراعی ۲۰۱۹ در سطح ۷/ ۲میلیارد تن خواهد ایستاد، ۲۳ میلیون تن بیشتر از پیش‌بینی ماه جولای و حدود ۵۵ میلیون تن (۱/ ۲ درصد) بالاتر از سطح برداشت شده سال ۲۰۱۸. این بهبود تولید عمدتا ناشی از بازبینی افزایشی تولید ذرت جهان است. درحال‌حاضر تولیدات ذرت در سطحی بیش از ۱/ ۱ میلیارد تن قرار دارد، سطحی که ۲درصد از پیش‌بینی ماه جولای و ۷/ ۰ درصد از مقدار تولید سال ۲۰۱۸ بیشتر است. این پیش‌بینی امیدوارکننده به‌دنبال بهبود بازدهی تولید در آمریکا است که به‌رغم بارش‌های شدید در فصل برداشت رخ داده. به‌علاوه، با توجه به اینکه درحال‌حاضر فصل برداشت در برزیل درحال کامل شدن است، پیش‌بینی‌ها برای تولیدات غلات این کشور نیز بازبینی افزایشی دارد؛ عاملی دیگر برای بهبود چشم‌انداز سطح تولید جهانی.

البته بهبود چشم‌انداز تولید ذرت جهانی با کاهش مورد انتظار تولید گندم در ۲۰۱۹ مواجه خواهد شد. برآوردهای «فائو» نشان می‌دهد درحال‌حاضر تولید گندم جهانی در سطح ۷۶۷ میلیون تن قرار دارد، سطحی که ۴ میلیون نسبت به ماه جولای کاهش یافته است. در این رابطه افزایش برداشت محصولات در چین و آمریکا تنها تا حدی کاهش بهره‌وری در روسیه و اتحادیه اروپا را جبران خواهد کرد. با این حال به‌رغم این بازبینی کاهشی، انتظار می‌رود سطح تولید این محصول در پایان سال جاری، ۳۶ میلیون تن یا ۵ درصد بالاتر از سال گذشته باشد.

تازه‌ترین پیش‌بینی‌های «فائو» حکایت از آن دارد که تولید برنج جهانی در ۲۰۱۹ در مجموع سطح ۵۱۷ میلیون تنی را به ثبت خواهد رساند، سطحی که نسبت به گزارش ماه جولای اندکی بهبود یافته و در مقایسه با سطح رکوردی سال گذشته بدون تغییر خواهد ماند. عمده افزایش سطح تولیدات برنج جهانی در چین خواهد بود، جایی که بهبود انتظارات سوددهی، کشاورزان را مجاب به افزایش سطح مزارع زیر کشت کرده است. به‌طور مشابه در آمریکا نیز پیش‌بینی شده است با توجه به کاهش کمتر از انتظار کشت این محصول نسبت به پیش‌بینی قبلی، سطح تولیدات افزایش یابد. البته این افزایش‌ها، تا حدی به واسطه کاهش تولیدات برنج بنگلادش ناشی از نزول قیمت‌ها خنثی خواهد شد.

فائو : زنگ خطر غذایی در ۴۱ کشور جهان

رکوردی که برای مصرف غلات سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹  پیش‌بینی شده بود در نسخه جدید حتی رقمی بالاتر اعلام شده است. براساس برآوردهای «فائو» انتظار می‌رود سطح مصرف غلات جهان با ۳۷ میلیون تن (۴/ ۱ درصد) افزایش نسبت به ۲۰۱۸ به ۷/ ۲ میلیارد تن در انتهای سال جاری برسد. براساس این برآورد‌ها، مجموع مصرف گندم جهان با افزایش تدریجی نسبت به گزارش قبلی درحال‌حاضر به سطح ۷۶۰ میلیون تن رسیده است؛ سطحی که با ۸/ ۱ درصد افزایش نسبت به سال گذشته رکوردی جدید محسوب می‌شود. درحالی‌که افزایش مصارف غذایی دلیل اصلی حجم بیشتر مصرف گندم امسال جهان است اما برای مصارف خوراک حیوانات نیز افزایش ۷/ ۳ درصدی پیش‌بینی شده است، افزایشی که بالاترین نرخ تجربه شده در سال‌های اخیر و عمدتا در اروپا و آمریکا خواهد بود.  مجموع مصرف غلات درشت‌دانه سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹  با ثبت رکورد جدیدی در سطح ۴/ ۱ میلیارد تن خواهد ایستاد، سطحی که نسبت به سال گذشته افزایش ۲/ ۱ درصدی یا ۱۷ میلیون تنی خواهد یافت. عمده بازبینی افزایشی مصرف غلات دانه درشت ناشی از پیش‌بینی افزایش مصرف ذرت و جو خواهد بود. در سال زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹  انتظار می‌رود با افزایش سالانه ۳/ ۱ درصدی به سطح ۵۱۹ میلیون تن سطح جهانی مصرف برنج رکورد جدیدی را به ثبت برساند.

اینستکس عملیاتی شد
مطالب مشابه

پیش‌بینی‌های «فائو» حکایت از آن دارد سطح ذخایر جهانی غلات در پایان فصل زراعی ۲۰۲۰ با افزایش نسبت به گزارش پیشین به سطح ۸۴۷ میلیون تن برسد. با این حال این سطح از ذخایر نسبت به مقادیر آغاز سال ۸/ ۱ درصد یا ۱۶ میلیون تن کمتر است. با این بازبینی، نسبت ذخایر به مصرف غلات جهان در فصل زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹  با کاهش نسبت به سال گذشته به سطح ۳/ ۳۰ درصد خواهد رسید، سطحی به نسبت بالا که ناشی از بهبود عرضه جهانی محصولات خواهد بود.

بازبینی افزایشی ذخایر غلات جهان از ماه جولای عمدتا ناشی از انباشت ذخایر ذرت در آمریکا است، جایی که چشم‌انداز تولید این محصول برای سال‌جاری بهبود یافته است. براساس پیش‌بینی‌های جدید مجموع ذخایر غلات درشت‌دانه جهان در سال جاری به در سطح ۳۹۵ میلیون تن خواهد رسید؛‌ سطحی که نسبت به آغاز سال ۲۰ میلیون تن افزیش خواهد یافت. در مقابل اما ذخایر جهانی گندم با کاهش نسبت به پیش‌بینی گزارش قبلی به سطح ۲۷۳ میلیون تن می‌رسد، سطحی که البته نسبت به سال پیش از آن ۱۰ میلیون تن کمتر است. این کاهش عمدتا ناشی از سطح پایین‌تر ذخایر این محصول در چند کشور اصلی صادرکننده به خصوص روسیه، به‌دنبال تضعیف چشم‌انداز تولید است.

در گزارش جدید «فائو» چشم‌انداز تجارت جهانی غلات برای سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹  بدون تغییر نسبت به گزارش قبلی در سطح ۴۱۵ میلیون تن پیش‌بینی شده است. براساس این پیش‌بینی‌ها، تجارت این فصل غلات جهان نزدیک به سال گذشته خواهد بود. در این رابطه انتظار می‌رود چشم‌انداز افزایشی تجارت برنج و گندم به واسطه کاهش حجم تجارت درشت‌دانه‌ها خنثی شود. براساس پیش‌بینی‌های «فائو» تجارت جهانی گندم در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ بدون تغییر نسبت به گزارش قبلی در سطح ۱۷۳ میلیون تن باقی خواهد ماند، سطحی که نسبت به سال گذشته ۵ میلیون تن افزایش می‌یابد. هر چند این افزایش عمدتا به‌خاطر واردات قدرتمندتر مراکش و برخی از کشورهای آسیایی است، که به واسطه حجم بیشتر بارگیری‌ها در آرژانتین و اتحادیه اروپا پاسخ داده می‌شود. در این رابطه اما حجم فروش بزرگ‌ترین صادرکننده گندم جهان، روسیه، نسبت به سال گذشته کاهش قابل‌توجه ۵/ ۳۲ میلیون تنی را تجربه خواهد کرد. این سازمان پیش‌بینی کرده است تجارت جهانی برنج در ۲۰۲۰ با کاهش نسبت به گزارش قبلی به سطح ۵/ ۳۲ میلیون تن برسد،‌ اتفاقی که عمدتا به خاطر کاهش تقاضای واردات این محصول در چین است، هر چند این حجم از تجارت برنج هنوز نیز ۳/ ۳ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ بیشتر خواهد بود. تجارت درشت‌دانه‌ها نیز با کاهش قابل‌توجه ۶ میلیون تنی به سطح ۱۹۳ میلیون تن خواهد رسید.

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید