ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا ؛ فهرست اهم اقلام ترجیحی

ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا ؛ فهرست اهم اقلام ترجیحی 700 260 poweruser

ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا ؛ فهرست اهم اقلام ترجیحی

فهرست اهم اقلام ترجیحی در مناسبات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا منتشر شد

فهرست اهم اقلام ترجیحی در مناسبات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا منتشر شد

جمهوری اسلامی ایران در حال الحاق به اتحادیه اقتصادی اوراسیاست و از ۵ آبان رسماً فرآیند عملیاتی پیوستن به این اتحادیه با آغاز تجارت ترجیحی بر اساس فهرست امتیازاتی اعطایی دوجانبه کلید می‌خورد. بر اساس این موافقت‌نامه ۸۶۲ قلم کالا شامل ۳۶۰ قلم ترجیحات اعطایی ایران به اوراسیا و ۵۰۲ قلم ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران مشمول تجارت ترجیحی خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران در حال الحاق به اتحادیه اقتصادی اوراسیاست و از ۵ آبان رسماً فرآیند عملیاتی پیوستن به این اتحادیه با آغاز تجارت ترجیحی با کشورهای عضو کلید می‌خورد. اتحادیه اقتصادی اوراسیا توسط ۵ کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان تأسیس شده و ارزش مبادلات تجاری آن به حدود ۷۵۰ میلیارد دلار در سال می‌رسد.

حسن روحانی دهم مهرماه امسال، پس از پایان اجلاس سران اتحادیه اوراسیا، اعلام کرد که موافقت‌نامه ترتیبات تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا از ۵ آبان امسال اجرایی می‌شود و بر این اساس ایران باید ظرف سه سال عضو اتحادیه اوراسیا شود.

فعالان اقتصادی بر این باورند با توجه به تنوع بازار و تنوع منابع موجود در کشورهای عضو این اتحادیه پیوستن به آن یک فرصت قابل‌توجه برای اقتصاد ایران ایجاد می‌کند و می‌توان از این طریق بخشی از اثر تحریم‌ها را جبران کرد.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نیز سوم مهرماه در دیدار با رئیس شورای تجاری اتحادیه اوراسیا، پیوستن ایران به این اتحادیه را به‌منزله فرصتی نو در مناسبات ایران و اتحادیه اوراسیا دانست و خاطرنشان کرد: اوراسیا می‌تواند زمینه همکاری با منطقه هندوچین و شرق را فراهم کند و با توجه به اینکه بیش از ۶۵ درصد از نیازهای کشورهای عضو در داخل خودشان قابل تأمین است، باید از این امتیاز ویژه بهره ببرد.

فهرست اهم اقلام ترجیحی در مناسبات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا که از سوی سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، معدن و‌ تجارت منتشر شده، از لینک‌های زیر در دسترس قرار دارد

نگرانی تولیدکنندگان از تصمیمات ارزی بانک مرکزی
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید