به همت انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی انجام گرفت

به همت انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی انجام گرفت 700 260 poweruser

تسهیل فرآیند تأئید اسناد

از سوی انجمن وارد کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی انجام گرفت.تسهیل فرآیند تأئید اسناد

به همت انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی انجام گرفت

از سال گذشته در پی تحریم های موجود مشکلات روزافزون و پچیده‌ای در مسیر فعالیت وارد کنندگان و تأمین کنندگان مواد اولیه صنایع غذایی و آشامیدنی ایجاد شد. یکی از مهمترین آنها مشکل لگالیزاسیون گواهی بهداشت توسط سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران است.
از همین رو انجمن وارد کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی بنا به تعهد و مسئولیت خود در قبال ایجاد رونق تولید در کشور و با هدف تسهیل و رفع مشکلات موجود بر مبنای قوانین، اقدام به برگزاری نشست های متعدد، ارائه نظرات کارشناسی و همچنین ارائه راهکارهای عملیاتی به مراجع ذیربط از جمله معاونت اقتصادی و اداره تأیید اسناد وزارت امور خارجه و نیز سازمان غذا و دارو نمود.

در ادامه آخرین نشست هیئت مدیره انجمن وارد کنندگان مواد غذائی و آشامیدنی در وزارت امور خارجه با حضور دکتر کوزه چی مدیرکل اداره تسهیل تجارت خارجی وزارت امور خارجه و همکاران اداره تأیید اسناد وزارتخانه متبوع و همچنین تعاملات و ارائه نظرات مشورتی به این وزارتخانه در راستای حل مشکل لگالایز و تأئید اسناد، صبح امروز دوشنبه سیزدهم آبانماه، هیئت مدیره انجمن جلسه ای فنی با ناصر مجبتی رئیس اداره تأیید اسناد و کارشناسان این اداره برگزار نمود.

در این نشست محمد فراهانی رئیس هیئت مدیره انجمن به همراه احمدرضا فرشچیان، محمد امیری سامانی از دیگر اعضای هیئت مدیره و وحیده خلیلی، دبیر انجمن حضور داشتند.

در ابتدا حاضرین به تبادل نظر در خصوص روند عملیاتی شدن تسهیل تأئید اسناد در شرایط تحریمی پرداختند.

فراهانی، رئیس هیئت مدیره انجمن وارد کنندگان مواد غذائی و آشامیدنی با اشاره به چالش های فراوان حال حاضر و فرا راه فعالان اقتصادی حوزه تأمین مواد اولیه صنعت غذا افزود: بسیاری از شرکت های تأمین کننده مواد اولیه کارخانجات صنایع غذایی کشور آمادگی فروش کالا به ایران را ندارند و گروهی دیگر به شرطی حاضر به تأمین مواد اولیه مورد نیاز می باشند که مشهود بر فروش به ایران نباشد و لذا از انجام عمل تأیید مدارک توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران سر باز می زنند و در صورت درخواست شرکت ها بر ضرورت انجام آن از تأمین مواد اولیه انصراف می دهند.

در ادامه احمدرضا فرشچیان، نائب رئیس انجمن نیز با اشاره به راهکارهای عملیاتی که در روند انجام این مهم از سوی انجمن به وزارتخانه ارائه گردیده بود، افزود: با استناد به مدارک موجود و تجمیعی از مشکلات فعالین حوزه های واردات، تأمین و تولید صنعت غذای کشور، تسهیل تأئید اسناد از سوی مراجع ذیربط کشور از اهم مسائل کمک به فرآیند تولید و رونق اقتصادی کشور می باشد.

محمد امیری سامانی عضو هیئت مدیره انجمن ضمن بر شمردن اقدامات و فعالیت های لازم برای ورود مواد اولیه صنعت غذا به کشور، چالش های اعضای انجمن در فرآیند واردات مواد اولیه صنعت غذا و به تبع آن تأمین کارخانجات تولیدی کشور و همچنین پیچیدگی های روزافزون منشعب از قوانین و مقررات مخل تولید و کسب و کار را شرح داد.

محبتی، رئیس اداره تأیید اسناد وزارت امور خارجه ضمن قدردانی از فعالیت‌ها و پیگیری های صورت گرفته از سوی انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی جهت مقابله با تحریم و دستیابی به رونق اقتصادی در شرایط کنونی، با اشاره به مکاتبات و جلسات پیشین انجمن با دیگر مسئولان وزارت امور خارجه و تبادل نظر فیمابین انجمن و وزارتخانه به بازخوانی و بررسی دو راهکار عملیاتی ارائه شده از سوی انجمن پرداخت.

وی تصریح کرد: پس از طرح مسئله و ارسال نظرات مشورتی و راهکارهای عملیاتی از سوی انجمن، جلسات داخلی فیمابین بخش های مختلف در وزارتخانه متبوع با تکیه بر راهکارهای ارائه شده از سوی انجمن برگزار شد و موارد به صورت فنی و اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و ماحصل این اقدامات، تدوین برنامه ای جامع با هدف تسهیل تجارت خارجی و تسهیل فرآیند تایید اسناد شده است که با همکاری انجمن اجرایی خواهد شد.

رانت ارزی حذف می‌شود
مطالب مشابه

در پایان این نشست مقرر شد فرآیند تأیید اسناد اعضای انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آَشامیدنی به صورت ویژه از سوی وزرات امور خارجه صورت پذیرد و اعضای این انجمن با دریافت معرفینامه از انجمن خود برای امر تأئید اسناد اقدام نمایند.

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید