جزر و مد صنعت غذا و کشاورزی در ۲۰۲۰

جزر و مد صنعت غذا و کشاورزی در ۲۰۲۰ 700 260 poweruser

جزر و مد صنعت غذا و کشاورزی در ۲۰۲۰

جزر و مد صنعت غذا و کشاورزی در ۲۰۲۰

نشریه اکونومیست در آستانه سال نو میلادی پیش‌بینی خود را از وضعیت صنایع مختلف جهان در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد

نشریه اکونومیست در آستانه سال نو میلادی پیش‌بینی خود را از وضعیت صنایع مختلف جهان در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد. پیش‌بینی این نشریه بیش از همه متاثر از نااطمینانی‌های سیاسی است که آینده صنایعی همچون «غذا و کشاورزی» و «خرده‌فروشی» در جهان را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. اکونومیست در مورد فضای کسب‌وکار نیز پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۲۰، محرک‌های پولی کمک خواهند کرد تا رشد اقتصادی جهان به سطح ۲/ ۳درصد برسد؛ رشدی که بیش از رشد سال ۲۰۱۹ است.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد سال ۲۰۱۹ با اثرگذاری سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی معتبر دنیا از جمله فدرال رزرو جهت گرفت. موج سیاست تسهیلی که از سوی سیاست‌گذاران فراهم شد تا بازار اوراق شیب صعودی بگیرد و بازدهی‌های منفی از سیستم‌ پولی خارج شود. دوربرگردان سیاسی فدرال‌رزرو که منجر به کاهش نرخ بهره شد، سرمایه‌گذاران را در سردرگمی قرار داد. دونالد ترامپ بازار ارز را با یکسری از اظهارات خود دچار آشوب کرد. بررسی‌ها حاکی است که ابتدای سال با صعود انفجاری ین ژاپن آغاز شد، شلیک‌های جنگ ارزی در ادامه آمدند، شکست مرز روانی یوآن چین نیز بر تنش‌ها افزود و در انتها، تزلزل بازار ریپو (repo) را به همراه داشت.

با گذر از سال ۲۰۱۹ و آغاز سال ۲۰۲۰ انواع گمانه‌زنی‌ها و پیش‌بینی‌ها از آینده جهان در مطبوعات منتشر شده است. نشریه انگلیسی اکونومیست به‌عنوان یکی از معتبرترین نشریاتی که هر سال روندهای صنایع را برای سال پیش‌رو پیش‌بینی می‌کند، امسال نیز دورنمای صنایع جهان را منتشر کرده است. اکونومیست در مورد فضای کسب و کار نوشته است پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ محرک‌های پولی کمک خواهند کرد تا رشد اقتصادی جهان به حدود سطح ۲/ ۳ درصد (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) برسد، رشدی که بیش از رشد ۲۰۱۹ است. فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را کاهش خواهد داد تا احتمال یک رکود دیگر را برطرف کند. چین هم در حال و هوای سیاست‌های انبساطی خواهد بود. در چنین شرایطی، تحت‌الشعاع قرار دادن فضای کسب و کار بزرگ‌ترین اقدام حمایت‌گرایانه آمریکا خواهد بود. آشوب جنگ تجاری چندان آرام نمی‌شود و دیگر کشورها تحت فشار خواهند بود تا انتخاب کنند که در کدام جناح خواهند بود. در بدترین حالت، تنش‌ها بین آمریکا و چین به یک جنگ ارزی بدل می‌شود. تا زمانی که از چنین جنگی اجتناب شود، می‌توان امیدوار بود که رشد تجارت سرعت گیرد چون صادرکنندگان خارج از چین از مزیت پیش‌آمده بر اثر مشکلات چین بهره‌برداری می‌کنند.

صنعت غذا و کشاورزی در ۲۰۲۰

علاوه بر پدیده جوی ال‌نینو، دونالد ترامپ هم دست‌اندرکار است تا شرایط این بخش را تحت‌تاثیر خود قرار دهد. شرایط شدید جوی یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهایی است که متوجه بازارهای جهانی غذا خواهد بود. تندبادهای سیاسی را اما نباید دست کم گرفت و به همان میزان تهدید متوجه این بخش خواهند کرد. آمریکا بزرگ‌ترین صادرکننده محصولات کشاورزی جهان است و این موضوع، موجب می‌شود که کشاورزانش تحت تاثیر تنش‌های تجاری قرار گیرند. آمریکا یک‌پنجم محصولات کشاورزی خود را صادر می‌کند و صادرات این محصولات به بزرگ‌ترین مصرف‌کننده غذای جهان یعنی چین، تحت تاثیر سیاست‌های تعرفه‌ای ترامپ قرار گرفته است. این در شرایطی است که شیوع آنفلوآنزای خوکی، گله‌های خوک چین را بلازده کرده است. این مساله تقاضا برای غذای آمریکایی دام‌ها همچون سویا را کاهش خواهد داد و قیمت‌ها در این بخش طی سال ۲۰۲۰ افزایش نخواهد یافت. خوشبختانه اما برای پرورش‌دهندگان جهان روندهای کند اما تاثیرگذاری همچون افزایش درآمدها و ازدیاد جمعیت موجب ایجاد محرک در مصرف خواهد شد.

شاخص قیمت غذا و نوشیدنی واحد اطلاعات اکونومیست در سال ۲۰۲۰ تا ۵ درصد رشد خواهد کرد. قیمت‌ دانه‌هایی همچون برنج نیز تا ۵ درصد افزایش خواهد یافت چون عرضه در بازار برنج و ذرت شرایط سخت‌تری را تجربه خواهد کرد. قیمت شکر که افتی دورقمی را در اواسط سال ۲۰۱۹ تجربه کرده است، تا ۳ درصد احیا خواهد شد. قیمت نوشیدنی‌ها تا ۹ درصد رشد خواهد کرد چون عرضه دانه‌های قهوه کاهشی خواهد بود.

بهار فرصت دوباره نگریستن به دیروز و امروز است
مطالب مشابه

در جهان پیشرفته، مصرف‌کنندگان بیش از پیش به فکر سلامت خود خواهند بود و این بسیاری را ناراحت خواهد کرد، از صاحبان کافه‌ها گرفته تا تولیدکنندگان بزرگ غذا. یکی از کالاهایی که در این راستا به شدت تحت تاثیر خواهد بود، شکلات است. یکی از دلایل کاهش استقبال‌ها از شکلات هم این است که خریدهای اینترنتی جای خرید از سوپرمارکت‌ها را گرفته است و افراد حین خرید شکلات نمی‌خرند. دست کم اما ادعاها مبنی بر اینکه شکلات تلخ برای سلامتی خوب است، باعث می‌شود که برداشت شکلات ثابت بماند. آسیایی‌ها نسبت به غربی‌ها شکلات بسیار کمتری مصرف می‌کنند و این موضوع فضا را برای رشد و ایجاد ذائقه در این منطقه برای عرضه‌کنندگان باقی می‌گذارد.

در مجموع اما مصرف کاکائو در سال مالی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ رشدی تنها ۲ درصدی خواهد داشت.منتظرش باشید: آمریکا در قلب تجارت ماری‌جوآنا قرار دارد. بیش از ۳۰ ایالت هم‌اکنون کشت ماری‌جوآنا را برای مصارف دارویی یا تفریح، قانونی اعلام کرده‌اند. ایالت‌های دیگری همچون فلوریدا هم می‌توانند در سال ۲۰۲۰ به این گروه بپیوندند. فروش قانونی این ماده می‌تواند در سال ۲۰۲۰ به ۲۰ میلیارد دلار بالغ شود.

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید