مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران منحل شد

مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران منحل شد 700 260 poweruser

مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران منحل شد

مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران منحل شد

انحلال مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران و برگزاری مجمع عمومی برای اعلام رسمی انحلال

هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مصوبه‌ای، انحلال مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران را اعلام و از مدیرعامل آن درخواست کرد تا هرچه سریع‌تر مجمع عمومی برای اعلام رسمی انحلال را برگزار کند.

پیرو خبری که در این مرجع برای مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران اطلاع رسانی شد و در همین راستا، هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مصوبه‌ای، انحلال مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران را اعلام کرد. در نامه‌ محمدرضا رمضانی، دبیر‌کل اتاق بازرگانی ایران به مدیرعامل مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران آمده است: با عنایت به مصوبه مورخ ۸ دی هیات‌رئیسه اتاق ایران درخصوص انحلال آن مرکز، لازم است ضمن برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده و اعلام رسمی تصمیم‌ انحلال و تعیین مدیر تصفیه و ناظر تصفیه از هرگونه اقدام تعهدآور از قبیل انعقاد قرارداد با نیروهای انسانی، خرید و فروش اموال و دارایی‌ها اجتناب شده و هرگونه عملیات مالی یا اداری با هماهنگی امور مالی اتاق ایران صورت پذیرد.

این تصمیم درحالی در دستور کار قرار گرفته است که پیش از این و به‌دنبال اطلاعیه سازمان بورس، سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای به وزارت اقتصاد، فعالیت مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران را غیرقانونی اعلام کرده بود. اعلام این خبر در هفته‌های گذشته، واکنش فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی را برانگیخت؛ به‌گونه‌ای‌که در اولین واکنش حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران به نامه سازمان بازرسی پاسخ داد و با استناد به قوانین موجود، فعالیت مرکز مذکور را قانونی اعلام کرده بود. پس از آن غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، ضمن یادآوری موادی از قوانین کشور که مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران را به‌عنوان متولی رتبه‌بندی فعالان اقتصادی به رسمیت شناخته، اعلام کرد که نیت قانون‌گذار از ماموریت مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران، رتبه‌بندی شرکتی بوده است که با درجه‌بندی اعتباری شرکت‌های موردنظر سازمان بورس تفاوت بنیادین دارد. البته در روزهای بعد رئیس اتاق ایران طی نامه‌ای فعالیت مرکز رتبه‌بندی را متوقف کرد و درحال‌حاضر با دستور دبیرکل اتاق ایران، فعالیت مرکز مزبور به‌طور کامل متوقف شده است.

در نامه‌ محمدرضا رمضانی دبیر‌کل اتاق بازرگانی ایران به فرهادی مدیرعامل مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران آمده است: 

جناب آقای مهندس فرهادی، مدیرعامل محترم مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران

با سلام

با عنایت به مصوبه مورخه ۱۳۹۸٫۱۰٫۸ هیات رئیسه محترم اتاق ایران در خصوص انحلال آن مرکز، لازم است ضمن برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده و اعلام رسمی تصمیم‌ انحلال و تعیین مدیر تصفیه و ناظر تصفیه از هرگونه اقدام تعهدآور از قبیل انعقاد قراداد با نیروهای انسانی، خرید و فروش اموال و دارایی‌ها اجتناب شده و هرگونه عملیات مالی یا اداری با هماهنگی امور مالی اتاق ایران صورت پذیرد.

محمدرضا رمضانی

مشورت با بخش خصوصی و اتاق‌ها؛ توصیه رئیس‌جمهور به مدیران ارشد وزارت اقتصاد
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید