اولین همایش ملی صنعت لبنیات ایران

اولین همایش ملی صنعت لبنیات ایران 700 260 poweruser

اولین همایش ملی صنعت لبنیات ایران

اولین همایش صنعت لبنیات کشور

اولین همایش ملی سالانه صنعت لبنیات در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما

مصوبات جلسه‌ی امروز ستاد تنظیم بازار
رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین همایش ملی صنعت لبنیات ایران اعلام کرد که در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفته شد که ذخایر کشور از محل تولیدات داخل تامین شود.
رضا رحمانی در اولین همایش ملی صنعت لبنیات ایران اظهار کرد: واردات محصولاتی از جمله گوشت و مواد غذایی که از نیازهای اولیه مردم است زمانی صادر شد که قیمت گوشت صعودی افزایش پیدا می‌کرد؛ بنابراین لازم بود برای تامین آن از تمام ظرفیت‌ها استفاده شود.
وی با بیان اینکه در هر مقطعی نیاز به محدود شدن واردات باشد، محدودیت‌ها اعمال می‌شود، گفت: در جلسه تنظیم بازار امروز تصمیم گرفته شد که ذخایر کشور از محل تولیدات داخل تامین شود؛ بنابراین ذخیره‌سازی از سوی دولت برای حمایت از تولیدکنندگان انجام می‌شود تا مطمئن باشند که دولت با برنامه‌ریزی به صورت بلند مدت از آن‌ها حمایت می‌کند.
وزیر صمت با بیان اینکه در هر بخشی از فرایند تولید و توزیع که امکان کاهش قیمت باشد باید این کاهش اجرایی شود، تصریح کرد: همه تمهیدات لازم برای بازار شب عید و ماه مبارک رمضان در نظر گرفته شده و میوه به میزان کافی خریداری شده و در سردخانه‌ها ذخیره شده است که با برنامه و در موعد مشخص عرضه خواهد شد.

ذخیره محصولات بیش از گذشته است
وزیر صمت در اولین همایش ملی صنعت لبنیات ایران افزود: از نظر کالا مشکلی نداریم؛ به‌طوری‌که مدیر پشتیبانی امور دام امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار گفت که در طول خدمتشان به اندازه امسال شاهد وفور کالا نبوده است؛ بنابراین ذخیره محصولات بیشتر از همیشه است.
رحمانی با بیان اینکه تولید در بخش کشاورزی و کالاهای صنعتی بهتر از سال‌های گذشته است، اظهار کرد: سعی می‌کنیم با اصلاح روش‌های عرضه، حذف دلالی‌ها و همچنین درخواست از بخش‌های مختلف اصناف و انجمن‌های تخصصی، قیمت‌ها در همه کالا به ویژه کالاهای پرمصرف تا حد امکان کاهش یابد.
وی با اشاره با افزایش قیمت برخی کالاها بعد از افزایش قیمت بنزین، گفت: آمارهای دی ماه نشان می‌دهد افزایش قیمت تخلیه شده و روند کاهشی در قیمت برخی کالاها ادامه دارد.
وزیر صمت همچنین اظهار کرد: خوشبختانه قیمت ارز به همت بانک مرکزی نسبتا به ثبات رسیده است.

عده‌ای می‌خواهند مردم احساس ناامنی کنند
وی همچنین در سخنرانی خود در این همایش درباره ادعای وجود آفلاتوکسین در شیر اظهار کرد: نحوه انعکاس این خبر مشکوک بوده و مشخص است که عمداً می‌خواهند مردم احساس ناامنی کنند.
رحمانی با بیان اینکه در کنار جنگ اقتصادی، عملیات روانی انجام می‌شود، گفت: بنابراین باید در این زمینه اطلاع رسانی دقیق انجام شود.
او خاطرنشان کرد: ممکن است در مواردی به جز این موضوع بحث‌های کارشناسی صورت گیرد که نسبت به آن اختلاف نظر وجود داشته باشد که در این صورت نیازی نیست ذهن مردم ناایمن شود.

استانداردهای لبنیات ایران سختگیرانه‌تر از اروپا است
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در اولین همایش ملی صنعت لبنیات ایران رونق عرضه لبنیات سنتی را یک عارضه خواند و درباره اظهارات اخیر درباره وجود آفلاتوکسین در شیر گفت: استانداردهای غذایی ما در شیر و لبنیات خیلی سختگیرانه‌تر از اروپا است.
عباس کشاورز در اولین همایش ملی صنعت لبنیات با اشاره به پایین بودن سرانه مصرف لبنیات در کشور اظهار کرد: رونق عرضه لبنیات سنتی در ایران از نظر بهداشتی، ارزش افزوده و فضای کسب و کار درست نیست و بخش صنعت باید راهکاری برای این مسئله پیدا کند.
وی افزود: جامعه باید لبنیات بیشتری مصرف کند، اما با توجه به اینکه فروش محصولات لبنی و کیلویی ممکن است گاهی تایید نشده باشد، عارضه‌ای است که باید برطرف شود.
کشاورز همچنین با بیان اینکه “برخی افراد بدون سند درباره سلامت شیر اظهار نظر می‌کنند”، تصریح کرد: استانداردهای غذایی ایران در شیر و لبنیات خیلی سختگیرانه‌تر از اروپا است. همچنین استاندارد گندم در ایران هفت برابر قوی‌تر از اروپا است؛ بنابراین ایجاد نگرانی در این زمینه بدون دلیل و منطق است.

تصمیمات ارزی در کمیته پنج نفره
مطالب مشابه

ارزآوری لبنیات، کمتر از یک دلار به ازای هر کیلو
وی در ادامه با اشاره به صادرات حدود ۸۰۰ هزار تن لبنیات در سال، گفت: با این وجود، ارزآوری این محصول کمتر از یک دلار به ازای هر کیلو است که نشان می‌دهد صادرات لبنیات کم‌بازده است. این مقام مسئول همچنین تاکید کرد که برای حل این مسئله باید تقاضاهای با کیفیت‌تر و بازارهای گرانتر را انتخاب کنیم.

تشکیل زنجیره تامین لبنیات
در ادامه اولین همایش ملی صنعت لبنیات ایران رضا باکری، دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی نیز خواستار اجرای مصوبه‌ مربوط به تشکیل زنجیره تامین لبنیات برای هماهنگی ذی‌نفعان و منافع آن‌ها شد و با اشاره به تصویب این مصوبه در سال ۱۳۹۵، ابراز امیدواری کرد که این مصوبه تا پایان دولت دوازدهم به مرحله اجرا برسد.

توصیه‌های چهارگانه رییس اتاق تهران به دولت

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در نخستین همایش بین‌المللی صنعت لبنیات، با اشاره به توفیق این صنعت به دلیل حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی و دخالت محدودتر دولت، توصیه کرد دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی و منوط کردن برگشت مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان به بازگشت ارز صادراتی را حذف کند؛ از اعمال محدودیت بر صادرات و تغییر تعرفه‌ها بردارد و در از قیمتگذاری پرهیز کند.

اولین همایش ملی سالانه صنعت لبنیات در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما در هفتمین روز بهمن ماه با حضور وزیر صمت و معاونین، وزیر کشاورزی، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و معاونین، رئیس اتاق بازرگانی ایران، رئیس اتاق بازرگانی تهران، فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان محصولات لبنی برگزار شد.

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید