تداوم افزایش قیمت جهانی موادغذایی

تداوم افزایش قیمت جهانی موادغذایی 700 260 poweruser

تداوم افزایش قیمت جهانی موادغذایی

تداوم افزایش قیمت جهانی موادغذایی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارش جدید خود از افزایش دوباره قیمت جهانی موادغذایی خبر داد

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارش جدید خود از افزایش دوباره قیمت جهانی موادغذایی خبر داد.

طبق اعلام فائو، شاخص قیمت جهانی موادغذایی در ماه ژانویه با افزایش ۷/ ۰ درصدی نسبت به ماه پیش از آن (دسامبر) به ۵/ ۱۸۲ واحد رسید. این رقم ۳/ ۱۱ درصد بالاتر از رکورد ثبت‌شده در ماه مشابه در سال گذشته میلادی است. به گزارش فائو، طی این دوره قیمت جهانی روغن‌های نباتی، شکر و گندم شاهد بیشترین میزان رشد بوده است.

بر این اساس، شاخص قیمت جهانی روغن‌های نباتی فائو در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ نسبت به ماه پیش از آن ۷/ ۰ درصد افزایش یافت و به بالاترین میزان خود طی سه سال گذشته رسید. آمارهای فائو نشان می‌دهند که قیمت جهانی روغن پالم، سویا، آفتابگردان و کلزا همگی افزایش داشته‌اند. شاخص قیمت جهانی شکر فائو نیز در اولین ماه سال‌جاری میلادی رشدی ۵/ ۵ درصدی داشت که ناشی از کاهش پیش‌بینی‌ها نسبت به میزان تولید شکر در بسیاری از کشورهای عمده تولیدکننده این محصول بود. شاخص قیمت جهانی غلات فائو در ماه ژانویه نسبت به ماه پیش از آن ۹/ ۲ درصد افزایش یافت که ناشی از رشد قیمت گندم، ذرت و برنج بود.

همچنین قیمت جهانی مواد لبنی در ماه ژانویه رشدی ۹/ ۰درصدی داشت که تا حد زیادی ناشی از افزایش تقاضا برای واردات کره، پنیر و شیر خشک بود. اما در مقابل شاخص قیمت جهانی گوشت فائو پس از ۱۱ ماه افزایش متناوب، کاهشی ۴/ ۰درصدی را تجربه کرد. مساله‌ای که ناشی از کاهش میزان خرید گوشت از سوی چین و دیگر کشورهای شرق آسیا همچنین افزایش صادرات محصولات گوشتی از سوی تولید‌کنندگان جهانی بود. فائو در جدیدترین گزارش خود برآورد کرد که میزان تولید جهانی غلات در سال ۲۰۱۹ میلادی به رکورد ۲ میلیارد و ۷۱۵میلیون تن رسیده باشد که افزایشی ۳/ ۲ درصدی نسبت به سال پیش از آن دارد.  فائو همچنین پیش‌بینی خود از میزان مصرف غلات در سال زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ را تا رقم ۲ میلیارد و ۷۱۴ میلیون تن افزایش داد که نسبت به سال گذشته افزایشی ۲/ ۱ درصدی داشته است.  همچنین انتظار می‌رود میزان ذخیره جهانی غلات در پایان فصل زراعی سال‌جاری میلادی به ۳/ ۸۶۳میلیون تن برسد که اندکی پایین‌تر از ابتدای سال زراعی خواهد بود. بر این اساس نسبت میزان ذخایر جهانی غلات به میزان مصرف جهانی غلات در سطح ۹/ ۳۰ درصد است که با توجه به سوابق تاریخی، نسبت قابل قبولی است.

همچنین پیش‌بینی می‌شود میزان تجارت جهانی غلات در سال‌جاری میلادی با افزایشی ۳/ ۲ درصدی به ۴۲۰ میلیون تن برسد که دومین رکورد ثبت شده از ابتدای ثبت آمارها در این زمینه است. این افزایش تجارت تا حد زیادی ناشی از افزایش صادرات گندم از کشورهای اروپایی و اوکراین به کشورهای آسیایی است.

رونمایی از تعرفه‌های واردات ۹۸
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید