کاهش ۳۱ درصدی واردات کالاهای مصرفی

کاهش ۳۱ درصدی واردات کالاهای مصرفی 700 260 poweruser

کاهش ۳۱ درصدی واردات کالاهای مصرفی

کاهش 31 درصدی واردات کالاهای مصرفی

وزیر صمت در جلسه اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی اعلام کرد

تخصیص بسته حمایتی ۱۷۵ هزار میلیارد تومانی دولت به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

پیش بینی ۱۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در سطح استان ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان سفر یک روزه خود به استان آذربایجان شرقی در جلسه اقتصاد مقاومتی این استان با اشاره به اینکه امسال مدیریت واردات و توسعه صادرات غیر نفتی را به عنوان یکی از محورهای اصلی فعالیت وزارت صمت برای جهش تولید و برای دوران پساکرونا قرار داده ایم، گفت: این برنامه در سال ۹۸ نیز دنبال شد و واردات کالاهای مصرفی کشور ۳۱ درصد کاهش یافته است.

رضا رحمانی افزود: هر نوع کالایی که اکنون در داخل تولید می شود و نیاز کشور را به میزان کافی و با کیفیت مناسب تأمین کند، مشمول ممنوعیت و محدودیت واردات می شود.

رحمانی با اشاره به اینکه ۴ میلیون تن کالای اساسی در تعطیلات عید در گمرکات وجود داشت که ۲ میلیون تن تا کنون ترخیص شده است ادامه داد: در سال گذشته ۱۳۵ میلیون تن صادرات کالا داشتیم که با احتساب شاخص های مختلف از لحاظ ارزشی و وزنی نسبت به سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است.

وزیر صمت با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص تولید و تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا گفت:در تولید ماسک در کشور در ابتدا مشکلاتی وجود داشت اما در کمترین زمان ممکن مشکلات رفع شد و تولید روزانه ۲۰۰ هزار ماسک در بخش های مختلف صنعتی، صنفی و کارگاهی به بیش از ۵ میلیون عدد رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تحریم های ظالمانه علیه کشور ما طوری تنظیم شده است که ما را وادار به خام فروشی در صادرات کنند، در حالی که واردات بخشی از کالاهای غیر ضرور آزاد است.

رحمانی با اشاره به اینکه تولید در بخش های معدنی و صنعتی افزایش یافته است، گفت: در سال گذشته تولید حداقل سه چهارم محصولات منتخب صنعتی افزایش داشته و در حوزه معدن به غیر از آلومینیوم، همه تولیدات معدنی مثل مس و فولاد رشد بالایی داشته و تولید مواد غذایی، پوشاک و لوازم خانگی نیز افزایش یافته است.

رحمانی با اشاره به پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ادامه داد: بر این اساس فعالان اقتصادی باید به دنبال فعال شدن ظرفیت های تولیدی و صادراتی در این عرصه باشند، البته سفارت های ایران در کشورهای عضو این اتحادیه و به ویژه روسیه و جمهوری آذربایجان نیز فعال هستند و می توانند کمک های خوبی را انجام دهند.

وی همچنین بااشاره به اینکه توان صادراتی کشور بالاست و کرونا نیز تاثیراتی گذاشته است، گفت: البته تاثیرات آن در اقتصاد جهانی خود را نشان داده است و کشورهای مختلف برای شرایط پساکرونا ۱۴۴ رویه جدید ثبت کردند و ما نیز به دنبال جبران ضررهای کرونا در کشور هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: چند صنف در دوران کرونا بیشترین آسیب ها را دیدند و البته دولت ۱۷۵هزار میلیارد تومان برای جبران ضررهای اصناف و وزارتخانه ها تخصیص داده که توزیع خواهد شد اما همچنان با کاهش ۳۱ درصدی واردات کالاهای مصرفی رو به رو هستیم.  رحمانی با اشاره به اینکه ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای سرمایه گذاری در استان ها پیش بینی شده است، گفت: استان ها باید از این فرصت استفاده کنند. رحمانی افزود: طرح نفلین سنیت سراب و آزاد راه تبریز-مرند و بازرگان هم جزو طرح های اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی است که باید محقق شوند.

اخبار مرتبط: سیاست جایگزینی واردات از نان شب واجب‌تر است / شتغال برباد رفته در کرونا / دولت خلف وعده کرد؛ افزایش سقف تعهد ارزی / بانک مرکزی: شرایط تایید صلاحیت مدیران بانک‌ها اعلام شد / استارت ورود کالاهای اساسی به بازار / ۹.۴۸ درصد تعهدات ارزی واردکنندگان ایفا نشد / بازطراحی تنظیم بازار در ایران / رابطه دولت و بخش خصوصی هنوز به اندازه کافی نیست / ابلاغ نحوه تشخیص درآمد مشمول مالیات واردکنندگان کالا / دو نوع مواجهه تجاری با کرونا/ هزینه های داوری و میانجیگری تا ۳۰ درصد تخفیف / مقررات ارزی / گمرک: بخشنامه ها

نگاهی به ریتم بازار ها
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید