آخرین وضعیت مرزهای تجاری

آخرین وضعیت مرزهای تجاری 700 260 poweruser

آخرین وضعیت مرزهای تجاری

آخرین وضعیت مرزهای تجاری

سخنگوی گمرک ایران آخرین وضعیت مرزهای کشور را تشریح کرد

سخنگوی گمرک ایران ضمن تشریح آخرین وضعیت مرزهای کشور، گفت: بازارچه مرزی پیشین در جنوب سیستان و بین ایران و پاکستان، برای جابه‌جایی موادغذایی به‌صورت یک روز در میان، از امروز بازگشایی شد.

روح‌الله لطیفی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، در مورد آخرین وضعیت مرزهای کشور اظهار کرد: بازارچه مرزی پیشین در جنوب سیستان و بلوچستان بین ایران و پاکستان، برای جابه‌جایی مواد غذایی به‌صورت یک روز در میان، از شنبه ۱۳ اردیبهشت بازگشایی شد که از هشت صبح تا ۱۴ فعال است؛ ضمن اینکه حداکثر ۲۰ کامیون و ۴۰ تا ۵۰ وانت و کامیون‌های کوچک، اجازه تردد دارند.

بازارچه مرزی رندان بین ایران و پاکستان نیز، با همین شرایط از هفته پیش بازگشایی شد. اما میرجاوه هنوز باز نشده است. وی ادامه داد: تمام مرزها شامل میلک، ماهیرود دوغارون به سمت افغانستان در حوزه تجاری فعال است؛ ضمن اینکه در حوزه مسافری نیز، به دلیل اینکه صدور ویزا برای اتباع افغانستان آغاز شده، تجار و رانندگان و صنعتگران به شرط عدم ابتلا به کرونا می‌توانند تردد کنند. لطیفی افزود: مرزها به سمت ترکمنستان همچنان بسته است؛ البته در مرز سرخس و اینچه برون تونل‌های ضدعفونی در مسیر تردد کامیونی و ریلی بین دو کشور راه‌اندازی شده است که امیدواریم به محض برداشته شدن محدودیت‌ها و رفع تردد با استفاده از این ظرفیت جدید و اجرای پروتکل‌های بهداشتی، تجارت آغاز شود.

آخرین وضعیت مرزهای تجاریوی درخصوص مرز ایران و ازبکستان نیز گفت: ورود کامیون‌های ایرانی برای ترانزیت، صادرات و واردات به سمت ازبکستان آزاد شده و این کشور محدودیت‌ها را لغو کرده است. سخنگوی گمرک ایران با بیان اینکه از طریق دریای خزر همچنان به کشورهای اطراف واردات و صادرات انجام می‌شود، عنوان کرد: در بنادر انزلی همچون آستارا، کاسپین، نوشهر، فریدون‌کنار و امیرآباد صادرات و واردات کالا داریم و کالاهای اساسی از سه بندر انزلی، امیرآباد و فریدون‌کنار وارد کشور می‌شوند. وی افزود: به روسیه و جمهوری آذربایجان مسیر دریایی داریم. به سمت جمهوری آذربایجان مسیر ریلی و زمینی به سبک ترانشیپ منت فعال است؛ ضمن اینکه مسیر تزانزیتی ایران به روسیه با کامیون‌های ایرانی در حال انجام است.

لطیفی ادامه داد: از نخجوان به سبک ترانشیپ منت فعالیت تجاری داریم و در عین حال، با ارمنستان هم ارتباط تجاری از مرز نوردوز برقرار است و در واقع بعد از مدتی محدودیت، حجم تجاری ما با ارمنستان افزایش یافته و تقریبا در حال عادی شدن است. وی افزود: مسیر تجاری به ترکیه از طریق مسیر ریلی رازی فعال بوده و همچنان مرز بازرگان متوقف است. از ۲۲ فروردین حتی کامیون‌های ترکیه‌ای اجازه بازگشت به کشورشان را ندارند و در حال حاضر ۳۶۰ کامیون ترکیه‌ای پشت مرزهای ترکیه منتظر تصمیم آنکارا برای بازگشت به کشورشان هستند. بازارچه ساری‌سو نیز صرفا برای ورود کالاهای بهداشتی، درمانی و دارویی استفاده می‌شود و فعالیت تجاری دیگری ندارد. وی ادامه داد: ارتباط با اقلیم کردستان از مرز تمرچین، پرویزخان و باشماق فعال است و بازارچه مرزی سیران بند بانه و کیله سردشت هفته گذشته فعال شده است.

برای بازارچه شیخ صله و شوش‌می‌هم مجوزهای فعال‌سازی صادر شده است و الان در حال تجهیز برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی است و طی یکی، دو روز آینده فعال می‌شود. وی افزود: سایر مرزها به سمت عراق مثل سومار، مهران، چذابه و شلمچه همچنان متوقف بوده و مذاکراتی در حال انجام است و پیشنهادهایی از طرف ایران و عراق مطرح شده و همچنان مورد پذیرش دو طرف قرار نگرفته است که امیدواریم دو طرف به توافق برسند.

سخنگوی گمرک ایران با بیان اینکه مسیرهای دریایی در جنوب مثل گذشته است، اظهار کرد: کشورهای کویت، امارات و قطر همچنان شناورهای فلزی و یخچال‌دار را می‌پذیرند و شناورهای چوبی و سنتی را نمی‌پذیرند. سه مسیر دریایی به سمت عمان فعال شده است و بیشتر مواد غذایی و تره‌بار را منتقل می‌کنند. سایر بنادر ما همچنان در حال انجام فعالیت هستند؛ مثل بندر امام که روزانه چندین فروند شناور کالاهای اساسی می‌رود. لطیفی افزود: در خارک محموله‌های صادراتی نفتی فعال است و بنادر بوشهر، شهید رجایی، باهنر و چابهار عمده بنادر فعال ما هستند که به مقاصد دوردست ترانزیت کالا، صادرات و واردات دارند.

بودجه 98 تحت بررسی کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید