جایگاه اتاق در صدور کارت بازرگانی تغییری نکرده است

جایگاه اتاق در صدور کارت بازرگانی تغییری نکرده است 700 260 poweruser

جایگاه اتاق در صدور کارت بازرگانی تغییری نکرده است

جایگاه اتاق در صدور کارت بازرگانی تغییری نکرده است

اتاق ایران همچنان یکی از امضاکننده‌های اصلی برای صدور کارت بازرگانی است

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران درباره سازوکارهای جدید درنظرگرفته شده برای صدور کارت بازرگانی و توقف این عملیات در سامانه اتاق ایران توضیح داد. کاشفی تأکید می‌کند که اتاق ایران همچنان یکی از امضاکننده‌های اصلی برای صدور کارت بازرگانی است و مراحل صدورت کارت عضویت هم مستقلاً توسط اتاق پیگیری می‌شود.

هفته گذشته، حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت در نامه‌ای به روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که عملیات صدور کارت بازرگانی از یک مرداد امسال در سامانه اتاق بازرگانی متوقف و صرفاً در سامانه یکپارچه اعتبار سنجی انجام می‌شود.

بر اساس این بخشنامه، عملیات تمدید کارت بازرگانی هم تا تاریخ ۱۵ مرداد سال ۹۹ همچنان در سامانه اتاق بازرگانی قابل انجام بوده اما از تاریخ مذکور عملیات تمدید کارت بازرگانی نیز در سامانه اتاق بازرگانی متوقف و صرفاً در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی انجام خواهد شد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران درباره این پروسه جدید به ارائه توضیحاتی پرداخته و خاطرنشان می‌کند: متأسفانه این‌طور از برخی خبرها برداشت می‌شود که اتاق بازرگانی دیگر مسئولیت صدور کارت بازرگانی را بر عهده ندارد و این فرآیند به‌طور کامل به وزارت صنعت واگذارشده است که به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد. بلکه اتاق بازرگانی همچنان یکی از امضاکننده‌های اصلی صدور کارت بازرگانی است و بحث‌های مربوط به کارت عضویت و تشکیل پرونده مانند قبل در اتاق ایران پیگیری می‌شود.

کیوان کاشفی به «پایگاه خبری اتاق ایران» می‌گوید: در پروسه جدید، تغییراتی را مطابق مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شاهدیم که بر اساس آن، وزارت صنعت از طریق ایجاد «سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی» در نظر دارد صدور و تمدید کارت بازرگانی را پیگیری کند تا نظارت بیشتری هم در همین خصوص به عمل آید.

کاشفی درباره تفاوت سامانه اتاق ایران و سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتبار، توضیح می‌دهد: در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتبار، وزارت صنعت به کلیه بانک‌های اطلاعاتی و سامانه دستگاه‌های اجرایی مختلف که برای تشکیل پرونده متقاضیان به آنها برای استعلام نیاز دارد، ازجمله سوءپیشینه و سامانه تائید مدارک تحصیلی، دسترسی دارد؛ درحالی‌که سامانه اتاق ایران راسا به این بانک‌های اطلاعاتی دسترسی نداشت و استعلام‌ها باید به‌صورت جداگانه انجام می‌شد.

او می‌افزاید: بر اساس دستورالعمل جدید، متقاضیان ابتدا درخواست خود را به‌صورت آنلاین ثبت می‌کنند و پس‌ازاینکه وزارت صنعت استعلام‌های لازم را انجام داد و مدارک متقاضی را تائید کرد، اطلاعات متقاضیان برای تشکیل پرونده فیزیکی به اتاق ایران ارسال می‌شود.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران ادامه می‌دهد: پس از ارسال اطلاعات متقاضیان صدور کارت بازرگانی از وزارت صنعت به اتاق ایران، اتاق برای تائید نهایی و تکمیل پرونده فیزیکی متقاضیان، اقدامات قبلی خود را که شامل بررسی محل، بررسی اسناد، دوره‌های آموزشی، مصاحبه حضوری و احراز هویت است انجام خواهد داد و درصورتی‌که مغایرتی در تکمیل پرونده وجود نداشته باشد، پرونده متقاضی پس از امضا برای تائید نهایی به وزارت صنعت ارسال خواهد شد؛ بنابراین، تائید نهایی برای صدور کارت بازرگانی که از قبل با دو امضای وزارت صنعت و اتاق ایران انجام می‌شد، همچنان به قوت خود باقی است.

کاشفی تأکید می‌کند: تمام مراحل گفته‌شده در رابطه با صدور کارت بازرگانی صدق می‌کند و در خصوص کارت عضویت، اتاق مستقلاً به روال قبل عمل خواهد کرد.

به گفته او از زمان توقف عملیات صدور کارت بازرگانی در سامانه اتاق ایران، مرکز فاوای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و وزارت صنعت همکاری قابل‌توجهی برای اتصال سامانه اتاق ایران و سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتبار داشته‌اند که خوشبختانه تا حدود زیادی هم این امر محقق شده است.

اخبار مرتبط: کمبود مواد اولیه مانع جهش تولید است / قانونی که اجرا نشد / بانک مرکزی: کارنامه بازگشت ارز صادراتی / گمرک و وزارت اقتصاد ورود برای حل مشکل کالاهای رسوبی: قربانیان جدید بانک مرکزی / صنایع غذایی و کشاورزی در کارنامه ۸ ساله تجارت خارجی / کالاهای وارداتی غیراستاندارد بیشتر از کدام کشورها وارد می‌شود؟/ تسهیل تجارت جهانی در عصر کرونا / تصمیمات جدید دولت برای ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه / گمرک: بخشنامه ها / مقررات ارزی

آخرین وضعیت ثبت‌سفارش‌ها در تهران
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید