شروع فعالیت سامانه جدید IRC از دو هفته آینده

شروع فعالیت سامانه جدید IRC از دو هفته آینده 1366 722 poweruser
شروع فعالیت سامانه جدید IRC از دو هفته آینده

شروع فعالیت سامانه جدید IRC  از دو هفته آینده / افزایش مدت زمان بندی IRC ها به چهار سال

به گزارش روابط عمومی انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی مهندس سعید رضایی، مشاور ارتقاء سلامت اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو  در جلسه ایی با اعضا هیئت مدیره انجمن که در روز یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ماه و به صورت مجازی برگزار گردید از شروع فعالیت سامانه جدید IRC از دو هفته آینده خبر داد و گفت: با راه اندازی این سامانه دیگر نیازی به مراجعه به سازمان غذا و دارو جهت صدور و یا تمدید IRC نخواهد بود و پس از ثبت منبع مسئولین فنی قادرخواهند بود نسبت به صدور و یا تمدید IRC طی حداکثر ده دقیقه اقدام نمایند .

تمدید IRC ها نیز  به صورت سیستمی صورت خواهد گرفت. به عنوان مثال در دوره زمانی که  IRC  فعال است و قرار باشد  PMSانجام شود مسئول فنی PMS  را انجام داده، نتایج را بارگذاری و IRC را تمدید می نماید. leo.

رضایی افزود: پس از راه اندازی سامانه، کارگروه های متشکل از مسئولین فنی و اعضا معین در دانشگاه های علوم پزشکی می بایست به ترتیب فرآورده ها را تدوین  و برای ما ارسال نمایند تا در سامانه بارگذاری شده و دسترسی ها برای متقاضیان ایجاد گردد.

وی در پاسخ به افزایش مدت اعتبار IRC ها گفت : با توجه به اینکه ثبت منبع و صدور IRC هر دو در یک سامانه انجام خواهند شد مصوبه ایی صادر و به ادارات نیز ابلاغ شده که IRC در طول اعتبار چهار ساله ثبت منبع معتبر باشد. به عبارت دیگر IRC چهار ساله تمدید می شود مگر اینه در مدارک ارائه شده برای ثبت منبع محدودیت اعتباری داشته باشد. بعنوان مثال گواهینامه ISO22000 و یا نامه نمایندگی که اعتبار کوتاهتر از پایان اعتبار ثبت منبع دارد تعیین کننده اعتبار IRC خواهد بود.

مشاور ارتقاء سلامت اداره کل نظارت به فرآیند جدید نمونه های وارداتی اشاره کرد و گفت: مجوزی گرفته شده تا در کمیته تفویض و بر اساس ماهیت نمونه نسبت به مشمول هزینه IRC   بودن و یا نبودن آن تصمیم گیری شود.

وی افزود : سامانه ایی در دست طراحی است که در آن مشخص خواهد شد که یک شرکت چند بار و به چه مقدار نمونه از یک فرآورده می تواند وارد کند.

رضایی در پاسخ به سوال فرشچیان نایب رئیس هیئت مدیره انجمن در خصوص تصمیم گیری نسبت به هزینه های  IRC اظهار داشت: هزینه توسط سازمان غذا و دارو معین نشده، این موضوع توسط دولت و معاونت توسعه و پشتیبانی و  براساس مقررات ابلاغ می گردد.

در ادامه فرشچیان با تکمیل سوال خود افزود: اگر یکی از اعضا منبعی را ثبت نماید نفر بعدی شامل هزینه خواهد بود؟ و دو سوال دیگر  برای همکاران من در این حوزه مبهم می باشد:  سوال ابتدایی: با توجه به منبع ثبت شده و عدم نیاز به بررسی دلیل اخذ هزینه چیست ؟  و سوال دوم زمانی که  مشخصات یک  IRC ثبت می شود و  مورد بررسی کارشناسان قرار میگیرد ، تا زمانی که مشخصات ثابت باشد با توجه به عدم تغییر و عدم نیاز به بررسی مجدد آن، دلیل اخذ هزینه برای تمدید  IRCچیست ؟

 رضایی در پاسخ  سوالات مطروحه  اظهار داشت: در پاسخ به سوال اول جواب بله است و در قوانین و مقررات فعلی می بایست هزینه پرداخت گردد و این مورد در موضوع تمدید IRC  هم که اخیرا ابلاغیه آن ارسال شده، شامل هزینه خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالات بعد افزود: در ماده ۲۴ قانون درآمدها و بر اساس ابلاغیه، پرداخت هزینه برای تمدید، تصریح شده و لزوم تمدید به تغییر ویژگی های ارتباط ندارد و این موضوع در راستای اعتبار مدت معین گواهینامه ها می باشد و در این فرآیند، نظارت ها پا برجا بوده و همکاران ما در مدت چهار سال باید بر پایش، نظارت بر عرضه و نمونه برداری ها تمرکز نمایند و مجدد بازگو می کنم  این موضوع ابلاغیه و از جانب معاونت توسعه و پشتیبانی می باشد.

بازگشایی کانال ارزی میان ایران و اروپا
مطالب مشابه

در ادامه بهپور دیگر عضو هیئت مدیره درباره چگونگی تعریف مشخصات فنی کالاها در سامانه سوال نمود که در پاسخ رضایی توضیح داد که در کارگروه ها مسئولین فنی با این موضوع آشنا شده اند. شاخص های مرتبط با حوزه سلامت را بعنوان صفات در نظر گرفته و ویژگیهای شیمیایی و فیزیکی فرآورده تعریف می شوند. وی افزود در شرایط جدید بجای دریافت آنالیز و مشخصات فنی در زمان صدور IRC سازمان ضوابط را اعلام و در زمان ورود کالا و در سطح عرضه نمونه برداری و آزمایش انجام می شود و معاونتها زمان بیشتری در بررسی مدارک صرف می کنند.

اتحادی، عضو هیئت مدیره انجمن، سوال خود را در خصوص ادامه اعتبار قانون موجود IRC  در طول مدت ثبت منبع پرسید:  که رضایی در پاسخ گفت: بله محدود کننده، منبع شما خواهد بود و اگر در IRC   منبع سه سال باشد ثبت IRC هم همان اعتبار سه ساله راخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوال دوم اتحادی در خصوص موردی که ثبت منبع سه سال بوده اما پایان اعتبار IRC  زودتر از ثبت منبع بوده و کارشناس مربوطه نیز درخواست پرداخت هزینه تمدید برای هر دو موضوع را نموده، گفت : در حال حاضر صدور IRC  منوط به داشتن  کد ۱۰ رقمی ثبت منبع  در سامانه می باشد و به احتمال زیاد زمانی که شما در حال تمدید ثبت منبع بودید با قانون هزینه تمدید مواجه شدید .  اما در گذشته ثبت منبع و ثبت IRC جداگانه انجام می شد و این تداخل ها رخ می داد.

 طلایی، عضو هیئت مدیره انجمن، در خصوص کارگروه های تشکیل شده جهت تکمیل فایل های اکسل درخواستی سازمان بر اساس مشخصات کالای صادر شده پرسید: آیا این مشخصات  می بایست بر اساس آنالیز تکمیل شود و یا مطابق با استاندارد خاصی انجام میشود ؟

مشاور ارتقاء سلامت اداره کل نظارت در پاسخ به این سال گفت : شرکتهایی که دارای مجوز هستند نباید دچار چالش شده و پروانه های آنها می بایست دارای اعتبار باشند و پرونده ای که دوسال گذشته بررسی شده نباید مجدد برای کارشناسی ارسال شود، لذا این موارد توسط مسئولین فنی وارد سامانه می شود که این ویژگیها باید با استاندارد های بین المللی، قوانین سازمان و یا استاندارد ملی مطابقت داشته باشند.

در ادامه امیرعباس ولی، عضو هیئت مدیره انجمن،  با مطرح کردن موضوع دیر کرد تایید IRC  ها و بسته شدن تیکت ها در زمانی که موضوع رفع نشده  خواستار توضیح این موضوع شدند که در پاسخ رضایی اظهار داشت: با شروع به کار سامانه جدید این مشکل رفع خواهد شد اما تا زمان ورود اطلاعات در این سامانه ، از انجمن درخواست می شود تقاضای صدور IRC  هایی که در سیستم بیشتر از ۴ روز از سمت کارشناسان ما پاسخ داده نشده و یا تیکتهای بی پاسخ که بیش از ۷۲ ساعت از زمان ایجاد آنها گذشته و یا تیکتهای بسته شده بدون نتیجه را از طریق انجمن به ایشان اطلاع رسانی شود تا ضمن پیگیری و رفع مشکل نسبت به بهینه سازی فرآیند اقدام شود. سیاست کلی سازمان حذف ارباب رجوع و بهینه کردن شرایط پاسخگویی از طریق تیکت در سامانه می باشد.

در خصوص مشکل ردیابی پرداخت هزینه صدور IRC در مراحل مختلف فرآیند و توسط کارشناسان مختلف امیر عباس ولی طرح موضوع نمود که رضایی با قبول این مسئله از اقداماتی در دست خبر داد که سابقه مالی پرونده در واحد امور مالی سازمان بررسی و اظهار نظر خواهد شد.

فرشچیان ،نایب رئیس هیئت مدیره انجمن،  با اشاره به سوال اتحادی در خصوص ثبت منبع و ثبت IRC  افزود: آیا همکاران ما جهت ثبت مجدد IRC  که تاریخ آن با ثبت  منبع متفاوت بوده، متحمل هزینه خواهند شد؟ که در پاسخ رضایی اظهار داشت: در ثبت منبع هزینه ای اعمال نخواهد شد و شرکتهایی که  پروانه ثبت منبع آنها دارای  اعتبار است می بایست  با مراجعه به قسمت ثبت منبع در سامانه، با انتخاب گزینه ای به نام (این پروانه قبلا صادر  شده ) ایجاد سابقه نمایند. پس از بررسی، کارشناسان ما این مورد را تایید کرده و  متقاضی می تواند  IRC خود را در سامانه صادر و یا تمدید نماید.

گامی دیگر برای تسهیل و تسریع ترخیص کالاها از گمرک
مطالب مشابه

فرشچیان دلیل مشخص نبودن مدرک محدود کننده مدت اعتبار ثبت منبع برای شرکتهایی که به عنوان نفر دوم درخواست ثبت یک منبع دارند را جویا شد که در پاسخ اقای رضایی با اشاره به پیگیری این موضوع در سازمان غذا و دارو از سال گذشته افزود: در حال پیگیری این موضوع از واحد پشتیبانی و IT هستیم که در سامانه شرکتهای دوم بتوانند زمان اعتبار ثبت منبع خود را دریافت کند.

درخاتمه محمد فراهانی، ریاست هیئت مدیره انجمن، ضمن تشکر از رضایی برای برگزاری این جلسه و توضیحات ارائه شده ابراز امیدواری نمود که با همکاری و ارتباطات بیشتر بین سازمان غذا و دارو و انجمن بتوانیم از مشکلات و موانع سد راه فعالیت اعضای انجمن بکاهیم

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید