نشست با مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات/ ثبت سفارش چندین پروفرما به طور همزمان تا سقف ۵۰۰ هزار دلار

نشست با مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات/ ثبت سفارش چندین پروفرما به طور همزمان تا سقف ۵۰۰ هزار دلار 600 418 poweruser

نشست با مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات/ ثبت سفارش چندین پروفرما به طور همزمان تا سقف ۵۰۰ هزار دلار

نشست با مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات

به گزارش روابط عمومی انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی جلسه ای با موضوع  ثبت سفارش کالا در روز دوشنبه مورخ ۳۱ام خرداد ماه ۱۴۰۰ راس ساعت ۱۰:۰۰ صبح به مدت ۱ ساعت در محل دفتر مقررات صادرات و واردات با حضور سعید عباسپور مدیر کل دفتر مقررات و مجید علی محمدی مسئول امور استانها در گروه ثبت سفارش برگزار گردید.

محمد فراهانی، احمدرضا فرشچیان، کورش بهپور، شاهین بهمن اف و محمد سامانی از اعضاء هیئت مدیره انجمن در این جلسه مشکلات اعضاء اتجمن در زمینه ثبت سفارش کالاها را مطرح نموده و به گفتگو پرداختند.

ثبت سفارش چندین پروفرما به طور همزمان تا سقف ۵۰۰ هزار دلار

در ابتدا محمد فراهانی به مشکل استفاده از سقف پانصد هزار دلاری در نظر گرفته شده برای واردات کالاهای بدون سابقه اشاره نمود و با ارائه توضیحاتی در خصوص محدودیت های ایجاد شده از سوی ادارات کل صمت به انجام و تکمیل فرآیند واردات یک پروفورما، خواستار بررسی و رفع آن شد.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات با اشراف به مشکل موجود از انجام مراحل اداری و حل مشکل خبر داد و گفت: در آینده ای نزدیک هر واردکننده می تواند چندین پروفورما را بطور هم زمان تا سقف پانصد هزار دلار ثبت سفارش نماید.

وی افزود: پس از واردات کالاها و به میزان ثبت فروش آنها در سامانه افق،  به سقف پانصد هزار دلاری در نظر گرفته شده، افزوده می‌شود. بطور مثال در صورت ثبت فروش ۴۰% ، حداکثر میزان کالای وارداتی به میزان دویست هزار دلار بر سقف پانصد هزار دلاری قبل اضافه می‌گردد.

بررسی مشکل شرکت های جدید جهت واردات کالا تا سقف ۵۰۰ هزار دلار

رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی با اشاره به مشکل شرکت هایی که برای اولین بار در سال ۱۳۹۹ تا سقف پانصد هزار دلار اقدام به واردات نموده اند اظهار داشت: با مقررات فعلی این شرکتها در سال ۱۴۰۰ تنها می‌توانند به میزان میانگین واردات دو سال گذشته خود یعنی تنها دویست و پنجاه هزار دلار کالا وارد نمایند.

 سعید عباسپور در پاسخ،  با تایید این مشکل از مجید علیمحمدی درخواست نمود جهت اصلاح این رویه مکاتباتی با ادارت کل صمت استانها صورت پذیرد تا برای این شرکت‌ها در سال ۱۴۰۰ نیز سقف پانصد هزار دلاری لحاظ گردد.

در ادامه مجید علیمحمدی از عدم امکان استفاده از سقف پانصد هزار دلاری برای کارت های بازرگانی جدید خبر داد و گفت : به جای تاسیس شرکت جدید و دریافت کارت بازرگانی، امکان استفاده از واردات کالای بدون سابقه برای شرکت های فعال وجود دارد.

همچنین سعید عباسپور از بررسی سابقه واردات بر مبنای کد ۴ رقمی تعرفه بجای کد ۶ رقمی خبر داد و گفت: این مهم می تواند به انعطاف پذیری واردکنندگان کمک نماید.

تنظیم دستور العمل در خصوص بررسی امکان تولید داخل در مورد برخی از کالاهای وارداتی صورت می‌پذیرد

در ادامه محمد سامانی مشکل نحوه بررسی امکان تولید داخل در مورد بعضی از کالاها و رفتار غیر حرفه ایی برخی از تشکل ها در پاسخ به استعلام وزارت صمت را مطرح نمود.

در پاسخ مجید علیمحمدی به الزام قانون در خصوص بررسی امکان تولید داخل برخی از کالاها و کد تعرفه های کالاهای وارداتی اشاره نمود.

سعید عباسپور نیز در گفتگوی تلفنی با محسن صفدری مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت خواستار تسهیل روش بررسی تولید داخل شد که مقرر گردید جلسه ایی با حضور کلیه ذینفعان این فرآیند تشکیل و توافقات حاصله بصورت دستورالعمل تنظیم شود تا از برخورد سلیقه ایی جلوگیری گردد.

در خاتمه هیئت مدیره انجمن با تشکر از امکان برگزاری این جلسه خواستار ادامه روند همکاری و ارتباطی با دفتر کل مقررات صادرات و واردات با هدف تسهیل فعالیت اعضای انجمن گردید. سعید عباسپور نیز ضمن استقبال از این درخواست، خواستار انعکاس مشکلات و پیشنهادات انجمن شد.

نقد فعالان بخش خصوصی بر تصمیمات ارزی دولت
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید