عودت محصولات کشاورزی به دلیل باقی‌مانده بالای سموم

عودت محصولات کشاورزی به دلیل باقی‌مانده بالای سموم

عودت محصولات کشاورزی به دلیل باقی‌مانده بالای سموم 480 315 poweruser

سید مهدی حسینی رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود:

آنچه در داخل کشور به عنوان سموم کشاورزی تولید می‌شود، از کیفیت مورد قبول برای مصرف در محصولات صادراتی در بخش کشاورزی برخوردار نیست؛ در حالی که سازمان حفظ نباتات مانع واردات سموم به کشور شده‌است.

بخش بزرگی از کشاورزان کشور، نسبت به دوره کارنس سموم مصرفی، اطلاعات و آگاهی کافی ندارند، حال آنکه استفاده از سموم پرخطر نیز در تولید محصولات کشاورزی و باغی در داخل ایران، به معضل بزرگی تبدیل شده است که نتیجه آن، در بازگشت محموله‌های صادراتی دیده می‌شود.

در حال حاضر ۷۵ درصد سموم مصرفی بخش کشاورزی کشور، تولید داخلی و ۲۵ درصد نیز سموم وارداتی است. از میزان ۲۵ درصد سموم وارداتی، حدود ۸ درصد آن محصولاتی است که در داخل توان تولید برای آن وجود ندارد و حدود ۷ درصد این حجم از فرآورده‌های وارداتی نیز سموم کم‌خطر است.

سم خوب و مناسب در داخل کشور برای مصرف در بخش کشاورزی وجود نداردو که برای گذر از مشکلات پیش آمده و عدم بازگشت محصولات کشاورزی صادراتی ایران از بازارها، سازمان حفظ نباتات باید ممانعت خود از واردات سموم خارجی را بردارد و به قید فوریت، از مصرف سموم پرخطر در داخل کشور جلوگیری شود.

علاوه بر بازگشت محموله‌های صادراتی فلفل دلمه ایران از روسیه، چندی پیش نیز، سیب‌زمینی صادراتی ایران به ازبکستان به دلیل باقی‌مانده سموم برگشت خورد. سال گذشته هم برخی دیگر از محصولات کشاورزی از جمله هندوانه و کشمش از چند بازار صادراتی به همین دلیل مشخص، عودت داده شد.

حل مشکلات ارزی با همکاری اتاق ایران و بانک مرکزی
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید