برای مذاکره در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ۴۸ مکاتبه با دستگاه‌های داخلی انجام دادیم/ مشکل ناهماهنگی در دستگاه‌های مسئول روسیه هم اتفاق افتاد

برای مذاکره در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ۴۸ مکاتبه با دستگاه‌های داخلی انجام دادیم/ مشکل ناهماهنگی در دستگاه‌های مسئول روسیه هم اتفاق افتاد

برای مذاکره در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ۴۸ مکاتبه با دستگاه‌های داخلی انجام دادیم/ مشکل ناهماهنگی در دستگاه‌های مسئول روسیه هم اتفاق افتاد 356 200 poweruser

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه در گفتگو با «نود اقتصادی»: در مورد واردات ممنوعیت فلفل دلمه‌ای به روسیه موضوع دو وجهه دارد که هم دستگاه‌های داخلی و هم طرف‌های روسی روی این موضوع تاثیر گذاشتند.

در خردادماه امسال، سرویس فدرال نظارت بر بهداشت دامی و گیاهی روسیه طی نامه‌هایی با عنوان وزارت جهاد کشاورزی ایران با اعلام ایجاد تغییرات در قوانین و مقررات این کشور در رابطه با مصرف سموم در کشاورزی، پیش نویس پروتکل همکاری در زمینه استفاده بی خطر از سموم علفکش و آفتکش را ارسال نموده و خواهان برگزاری مذاکرات بر روی متن آن گردید.

ما ۲۱ ام خرداد ماه پیش نویس را از طریق وزارت خارجه به وزارت جهاد کشاورزی دادیم و خواهش کردیم که موضوع به سرعت پیگیری شود. بعد از آن هم برای برگزاری مذاکره بر روی پروتکل پیشنهادی ۴۸ مکاتبه با دستگاه‌های داخلی انجام داده و در این زمینه هشدار دادیم.

در نهایت اولین دور مذاکرات چهارم آبان ماه برگزار شد و طرف روسی هم در جلسه مذاکرات و هم در مکاتبات بعدی به صراحت اعلام کرد در صورت تکرار موارد نقض، رژیم ممنوعیت موقت بر ورود برخی از محصولات کشاورزی ایران به خاک روسیه را مورد بررسی قرار خواهد داد.

طرف ایرانی نیز تدابیر خود برای جلوگیری از موارد نقض مقررات را اعلام کرد. از جمله این اقدامات، تعطیل کردن تعدادی از آزمایشگاه های بخش خصوصی است که برای کالاهای فاقد استاندارد، گواهی بهداشتی صادر کرده بودند.

متاسفانه زمانی دو طرف در حال مذاکره بودند و هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده بودند، دستگاه دیگری در روسیه وارد عمل شد و با اعمال ممنوعیت در ورود برخی محصولات، در روند مذاکرات ما با سرویس فدرال نظارت بر بهداشت دامی و گیاهی روسیه خلل ایجاد کرد.

البته نیاز به ورود دستگاهی مانند سازمان غذا و دارو هم به مذاکرات بود که امیدواریم با هماهنگی‌هایی که در روزهای اخیر در عرصه داخلی انجام شده همه دستگاه‌ها پای کار بیایند. ما خبر داریم که معاونت محترم اقتصادی وزارت خارجه در روزهای اخیر هماهنگی‌های خوبی را برای این مسئله در داخل کشور انجام داده است.

این مسئله در قبال ایران موضوع تازه‌ای نیست و قبلا به همین دلیل برای واردات برخی از محصولات کشاورزی ترکیه هم توسط روس‌ها اعمال شده بود. در نهایت باید بگویم برقراری مجدد صادرات محصولات ممنوع شده به روسیه به طور جدی از سوی سفارت ایران در مسکو در دست پیگیری است و امیدواریم با مشارکت همه بخش های ذیربط دولتی و خصوصی روند مطلوب و رو به رشد صادرات ایران تقویت گردد.

در سال ۲۰۲۰ صادرات ایران با رشد ۱۰۵ درصدی در مقایسه با سال قبل از آن، از رقم ۳۹۰ میلیون دلار به ۷۹۵ میلیون دلار رسید و در سال جاری میلادی نیز با توجه به روند مطلوب و آمارهای رسمی گمرک روسیه، انتظار می رود که صادرات ایران به این کشور، حداقل به یک میلیارد دلار برسد.

افزایش مهلت قانونی ثبت سفارش کالاها از سه ماه به شش ماه
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید