تسهیل عرضه ارز صادرکنندگان خرد

تسهیل عرضه ارز صادرکنندگان خرد

تسهیل عرضه ارز صادرکنندگان خرد 640 360 poweruser

موانع موجود برای بازگشت ارز صادرکنندگان و رفع تعهد ارزی واردکنندگان برطرف شد. این خبری است که رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرده است. رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ورود ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری و اقتصادی کشور را با جدیت دنبال می‌کنیم، گفت: تسهیل عرضه ارز صادرکنندگان خرد با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط و بر اساس مکانیزم‌های مشخص در دستور کار جدی بانک مرکزی است.

علی صالح‌آبادی در گردهمایی روسای نمایندگی‌‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه با بیان اینکه گسترش مراودات اقتصادی و تجاری با همسایگان بسیار مهم، حیاتی و دارای اهمیت راهبردی است، تاکید کرد: این نشست سرآغازی برای همکاری‌‌های بانک مرکزی و وزارت امورخارجه در راستای گسترش تعاملات اقتصادی خواهد بود.

صالح‌آبادی در ادامه به تشریح جزئیات چرخه امور در سامانه نیما پرداخت و افزود: بانک مرکزی دخالتی در تعیین نرخ ارز در سامانه نیما ندارد و توافق بین صادرکننده و وارد‌کننده تعیین‌کننده نرخ حواله ارز در این سامانه است.  رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به ضرورت رفع تعهدات ارزی واردکنندگان تاکید کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۲۰ میلیارد دلار عرضه ارز در سامانه نیما انجام شده است که به مراتب بیش از میزان کل سال گذشته است؛ علاوه‌بر این در سال‌جاری تاکنون ۳۶ میلیارد دلار تامین ارز در کشور صورت‌گرفته که این میزان معادل کل سال گذشته است.

وی با اشاره به افزایش درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت و میعانات در سال‌جاری ابراز امیدواری کرد: این روند تا پایان سال نیز تداوم و بهبود خواهد داشت. رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین گفت: درخصوص آزادسازی منابع ارزی کشور؛ اقدامات خوبی انجام شده که توان بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز را افزایش داده است.

صالح‌آبادی با اشاره به کاهش نرخ تورم در ‌ماه‌های اخیر افزود: خوشبختانه لایحه بودجه سال۱۴۰۱ نیز مبتنی بر واقعیت‌ها و بدون کسری تنظیم شده است که نقش مهمی در کنترل تورم خواهد داشت. رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه تکالیف متعدد نظام بانکی در بودجه سال‌های گذشته موجب افزایش ناترازی بانک‌ها و فشار مضاعف به بانک‌‌مرکزی شده بود، تاکید کرد: خوشبختانه این تکالیف در بودجه سال آینده کمتر شده است و این موضوع نقش مهمی در کنترل خلق پول بانک‌ها توسط بانک مرکزی دارد. .

صالح‌آبادی اظهار کرد: موضوع رمزپول ملی از جمله موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است که زیرساخت و دستورالعمل‌های مربوط به آن تدوین شده و در آینده نزدیک به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد. رئیس‌کل بانک مرکزی به همراه معاون ارزی بانک نیز در این نشست به پرسش‌ها و درخواست‌های سفرا و نمایندگی‌‌های ایران در کشورهای همسایه نیز پاسخ داد.

منبع: دنیای اقتصاد

ترخیص کالاها در گمرک به حالت عادی درآمده است
مطالب مشابه

ارسال پاسخ

Please Enter Your Email

    برای ارسال آخرین خبرهای سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید