نحوه‌محاسبه هزینه بالاتر از الگوی مصرف برق

نحوه‌محاسبه هزینه بالاتر از الگوی مصرف برق

نحوه‌محاسبه هزینه بالاتر از الگوی مصرف برق 600 400 poweruser

وزیر نیرو با بیان اینکه مهم‌ترین اصل در حوزه انرژی، رعایت الگوی مصرف است، گفت: هزینه مصرف برق بیش از الگو، با تعرفه غیریارانه‌‌‌ای محاسبه می‌شود.

علی‌اکبر محرابیان در حاشیه بازدید از طرح‌‌‌های وزارت نیرو در جنوب‌شرق تهران، اظهار کرد: آیین‌نامه‌‌‌ای در وزارت نیرو در اجرای قانون بودجه ۱۴۰۰ با هدف مدیریت مصرف به تصویب رسیده است تا انرژی بر اساس الگوی اعلام‌شده مصرف شود.

البته هم‌اکنون بخش عظیمی از جامعه زیر الگوی اعلام‌شده، برق مصرف می‌کنند.وی افزود: هدف وزارت نیرو رعایت الگوی مصرف مشترکان است؛ از این رو کسانی که اقدام به کاهش مصرف و صرفه‌‌‌جویی ‌‌‌کنند، مورد تشویق قرار می‌‌‌گیرند که این اقدام، به‌ویژه در فصول گرم سال، در کاهش میزان مصرف بسیار تاثیرگذار بوده است.

محرابیان اظهار کرد: در اجرای این طرح تشویقی، مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت کنند، به ازای هر کیلووات معادل خرید برق تضمینی مورد تشویق قرار می‌گیرند و هزینه مصرف برق بیش از الگوی مصرف، با تعرفه غیریارانه‌‌‌ای محاسبه می‌شود.وی در خصوص بازدید از طرح‌‌‌های وزارت نیرو در جنوب‌‌‌شرق تهران، بیان کرد: مهم‌ترین طرح‌‌‌های جنوب‌شرق استان تهران مربوط به توسعه‌‌‌ طرح‌‌‌های فاضلاب در شبکه و تصفیه‌‌‌خانه است که نسبت به نقاط دیگر کشور نیازمند اعتبارات بیشتری است تا تکمیل این پروژه‌‌‌ها با سرعت انجام شود.

به گزارش «ایرنا»، بر اساس مصوبه جدید هیات وزیران که از اول بهمن‌‌‌ماه اجرایی خواهد شد، تعرفه برق مشترکان تا سطح مصرفی الگو یارانه‌‌‌ای محاسبه می‌شود. همچنین مشترکان پرمصرف برق یارانه کمتری می‌‌‌گیرند.

هیات دولت پنجم دی‌‌‌ماه، به استناد قانون هدفمند کردن یارانه‌‌‌ها و در اجرای حکم مندرج در بند «ی» تبصره «۸» قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، چگونگی محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان را تعیین کرد. بر اساس این مصوبه که از اول بهمن‌‌‌ماه اجرایی خواهد شد، هزینه مصرف برق مشترکان تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی به شرط رعایت مصرف تا ۵۰‌درصد الگو رایگان خواهد بود.

مصوبه هیات‌وزیران تاکید دارد: مشترکانی که در سطح الگو مصرف داشته باشند، مشمول تغییر مبلغ قبوض برق خود نخواهند شد. بر اساس این مصوبه الگوها در مناطق مختلف کشور تغییر نکرده و مانند سابق خواهد بود. تعرفه برق مشترکان خانگی با مصرف بیش از الگوی مصوب برای مصارف کمتر از الگو بر اساس جدول فعلی، مازاد بر آن تا ۵/ ۱برابر، تا دوبرابر و مصارف بیش از دوبرابر به ترتیب با ضریب ۵/ ۱، ۵/ ۲ و ۵/ ۳برابر هزینه تامین برق (متوسط نرخ قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه‌‌‌های حرارتی دو سال گذشته به علاوه هزینه نقل و انتقال برق (ترانزیت) و هزینه سوخت با تعرفه نیروگاهی) محاسبه و دریافت می‌شود.

همچنین مشترکانی که دو برابر الگو مصرف داشته باشند، باید تا ۵/ ۲برابر و مشترکانی که بیش از دوبرابر مصرف داشته باشند، باید تا ۵/ ۳برابر میانگین نرخ هزینه قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه‌‌‌های حرارتی دو سال گذشته به علاوه هزینه نقل و انتقال برق (ترانزیت) و هزینه سوخت با تعرفه نیروگاهی را بپردازند.

منبع: دنیای اقتصاد

دولت؛ متهم اصلی رشد نقدینگی / ۳.۱ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش‌ از سقف قانونی تخصیص داده شد
مطالب مشابه

ارسال پاسخ